Yatak Yarasını Engelleyen Yatak Çeşitleri

Yatak Yarasını Engelleyen Yatak Çeşitleri 
Devamlı yatakta yatmak zorunda kalmış olan hastalarda zaman içerisinde vücudun basınç yapması, dolaşım ve beslenme bozuklukları gibi nedenlerden yatak yarası oluşmaktadır. Yatak yaralarının önü alınıp tedavisi yapılmaz ise maalesef ki ilerleyen zamanlarda daha farklı olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu olumsuzlukların başında da hastanın psikolojisinin bozulması gelmektedir. Hastanın psikolojisi bozulduğunda vücut direnci kırılmakta ve hastalığının tedavisini kötü etkilemektedir. Psikolojinin yanı sıra yaraların bulunduğu bölgede enfeksiyon oluşması söz konusu olabilir. Bu enfeksiyonun vücuda yayılması da ihtimal dahilinde olacaktır. Yaraların oluşumundan önce bazı tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin başında hastanın yara oluşumunu önleyen ve oluşan yaraların iyileşmesinde olumlu etkeni olan havalı hasta yataklarında yatırılması gelmektedir. 
Hasta Yatakları ve Yatak Yaraları
Yatalak hastalar için en ideal yataklar vücudun basınç oranını devamlı değiştiren medikal yataklardır. Basıncın hastada yatak yarası oluşumunda çok büyük etkisi olduğundan havalı hasta yatakların kan hücrelerinin sabit kalmasını engelleyerek basıncı vücudun çeşitli merkezlerine yönlendirmektedir. Yara oluşmasını engellemek için hastanın derisinin nemli kalmaması ve devamlı kurulanması gerekmektedir. Nemli kalan kısımlar zamanla yara olmaya müsait bir hale gelmektedir. İşte tam da bu noktada medikal yataklar çok faydalı olmaktadır. Medikal yatakların dokusunun havayı geçirgen olması ve terletmeyecek özel malzemeden üretilmiş olması cildin devamlı kuru kalmasını sağlamaktadır. Medikal yatakta yatan hastanın tedbir olması açsından düzenli olarak cilt doktoruna gösterilmesi ve teninin düzenli temizlenmesi iyi olacaktır.  
Yara Oluşumunu Önleyici Hasta Yataklarının Özellikleri
Yatak yarası oluşumunu önleyici ve yaraların tedavisine olumlu katkıda bulunan yataklarda bazı özelliklerin olması şarttır. Çok çeşitleri bulunan havalı hasta yataklarında bulunan genel özellikler şöyle sıralanabilir:
Hasta yatağının en az 10 santimetre yükseklikte ve boru tipinde olmaktadır.
Ventilasyon özelliği vardır
Hastanın her iki saatte bir döndürülmesi gerekmektedir. Bu işlemde yardımcı olacak pozisyon verme özelliğinin bulunmaktadır.
Yara oluşumunu engelleyen en önemli sistem aktif sistemdir. Bu sistemde yatak içinde bulunan küp süngerler yer değiştirilebilmektedir. Süngerlerden kritik bölgeler boşta bırakılarak ve masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırmakta ve yara oluşumunu engellemektedir.
Yataklarda ciltte terlemeyi ve terlemeye bağlı tahrişi en aza indirgeyen hatta önleyen Havalandırma sistemi bulunmaktadır. 
Türkçe menülü kumanda ile yönlendirilen yataklar hem hasta hem de refakatçi tarafından kolaylıkla kullanılmaktadır.  

​https://www.marmaramedikal.com

Sizin için Seçtiklerimiz
Bilgi Teknolojileri © 2013 | Hasta Karyolası, Hasta Yatakları, Hasta Yatağı Kiralama, Havalı Yatak