2 Motorlu Hasta Yatağı

2 motorlu hasta yatağı, baş ve ayak kısmını içinde bulundurduğu iki adet motor sayesinde hareket ettirebilen yatak çeşidine verilen isimdir. 2 motorlu hasta yatakları nın belirgin özelliği baş ve ayak kısmının kolayca hareket ettirilebilir olmasıdır. Hareket bir kumanda yardımıyla sağlanır. Elektriğe erişimin kesilmesi halinde 9 voltluk 2 adet pil yardımı hareket sağlanmaya devam edilir. Hasta yatağının her iki yanında korkuluklar bulunur bunlar da aşağı yukarı yönlü hareket kabiliyetine sahiptir.

Yatarak tedavi gören ve kısıtlı hareket kabiliyetine sahip hastalar için motorlu hasta yatağının tercih edilmesi hareket yeteneği sayesinde kolaylık sağlamaktadır. Motorlu yataklar 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu hasta yatakları olmak üzere üç çeşide ayrılır hastanın isteği ve ihtiyacına bağlı olarak doğru yatak seçilmelidir.

2 motorlu hasta yatagi

 2 Motorlu Hasta Yatağı Nasıl Kullanılır

Hasta yatağının çeşidi ve rahatlığı kadar kullanımı da önemlidir. Satın aldığınız motorlu hasta yatağının kullanımı için Marmara Medikal web sitesinde göz atabilir, iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2 Motorlu hasta yatağı nasıl kullanılır, Hastanın yanı sıra hastanın bakımını üstlenen kişinin de motorlu yatağın kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olması faydalı olacaktır. Hastanın ihtiyacına göre seçilecek yatağın hareket çeşidi belirlenmelidir. Gerçekleştirilmek istenen hareket kumanda sayesinde sağlanır. Yatakların baş ve ayak kısmının hareket ettirilebilmesiyle hastada uzun süre uzanma haline bağlı oluşabilecek tutulmaların, kasılmaların ve diğer eklem kaynaklı sıkıntıların önüne geçilebilmektedir ayrıca hastanın bakımını üstlenen kişinin yatağın temizliğine de dikkat etmesi gerekir. Hastalar, hasta yatağı kullanımı deneyimi sırasında birçok arıza ve problemle karşı karşıya kalmaktadırlar bu sorunların çözümleri hastanın yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir.

2 Motorlu Hasta Yatağı Problemleri

2 Motorlu Hasta yatağı problemleri, Hasta yatakları kullanımı sırasında çeşitli problemler açığa çıkabilmekte ve ortaya çıkan problemler hastanın yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden hasta yatağı kullanırken karşılaşılabilecek problemler hakkında önceden bilgi sahibi olunmalı ve çözümleri araştırılmalıdır. Hasta yatakları ihtiyaç sahibi hastalar tarafından uzun süreli kullanıma maruz kaldıklarından sık sık arıza verebilmektedirler. Bu arızalardan en sık karşılaşılanı kumanda arızalarıdır. Kumanda tuşları çalışmayarak hasta yatağının işlevini yerine getirmemesine sebep olabilir. En ufak arıza dahi hastanın yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Hasta yatağınızda meydana gelen sorunlar için satın aldığınız veya kiralama yaptığınız şirketle iletişime geçebilirsiniz. Hasta yatağı kullanımı sırasında arıza dışında işlev kaybı da meydana gelebilir. Hasta yataklarının tamiri mümkündür ve bu konuyla ilgilenen birden fazla firma bulunmaktadır. 2 motorlu Hasta Yatağını satın aldığınız firma ile iletişime geçerek teknik destek talep etmelisiniz.

 

İdeal Motorlu Hasta Yatağının Özellikleri Nelerdir?

Öncelikle hastanın uzun süreyle yatarak tedavi göreceği düşünüldüğünde, ideal motorlu hasta yatağının özellikleri nelerdir sorusu önem arz etmektedir.  Seçilen hasta yatağı ortopedik rahatlıkta ve hastanın vücuduna uygun şekli alabilecek kalitede olmalıdır. Hastanın tek bir pozisyonda yatacağı göz önünde bulundurulmalı ve yatağın baş kısmının boyna zarar vermeyecek yumuşaklıkta olmasına özen gösterilmelidir. Hasta yatağının konumu fazla yüksek veya fazla alçak olmalıdır. İdeal yatak tercihi ise motorlu ve elektronik yataklar olmalıdır. Motorlu ve elektronik yataklar hem hasta hem de hasta yakını için çok daha işlevseldir. Bir hasta yatağının mutlaka korumalıkları olmalı ve bu korumalıklar hasta arzu ettiğinde hareket ettirilip takıp çıkartılabilmelidir. Hastanın her durumu göz önünde bulundurularak yatağın sıvı geçirmez olması oldukça önemlidir. Hasta yataklarının döşemelerinde kullanılan malzemeler gerekli mevsimsel durumlara uyum sağlamalıdır. Düşme veya sarsıntı tehlikesine karşın kırılmaya dayanıklı, sağlam malzemeden üretilmiş olmalıdır.

5/5 - (1 oy kullanıldı.)