Dolar kurunun hasta karyolası fiyatlarına etkisi

dolar kurunun fiyatlara etkisi 1024x592 1

Hastalık hayatın gerçekleri arasındadır. Hastalıkların bazılarının hastanede tedavisi yapılır. Hastanedeki tedavi sırasında hastalar daha konforlu ve kullanımı rahat olduğu için hasta karyolasından yatırılır. Hastanedeki tedavisi bittiği halde evinde devam etmesi gereken veya hayatının devamını yatağa bağlı olarak geçirmek zorunda olan kişiler vardır. Belli süre tedavisi devam edecek veya yatağa bağlı yaşamak zorunda olanlar için evde de hasta karyolası satın alınmalı veya kiralanmalıdır. Hastanız kısa süre yatacaksa modellerimizden kiralayabilirsiniz. Fakat devamlı yatacaksa satın almanız daha uygun olacaktır. Karyolaların yerli üretilen markaları olduğu gibi yurt dışından ithal edilenler de vardır. İthal edilenlerin maliyeti döviz kuruna endekslidir. Döviz kuru değiştikçe karyolaların fiyatı da değişir.

Hasta Yatakların Hepsi İthal mi?

Hasta karyolalarının çeşitleri vardır. Çeşitler en temelde manuel ve elektrikli olmak üzere iki çeşittir. Manuel hasta karyolasının özellikleri beden kuvveti ile kullanılır. Elektrikli olanların özellikleri ise kumanda ile kullanılır. Kumandanın tuşlarına basılarak hasta karyolası özellikleri pratik bir şekilde kullanılır. Elektrikli yatakların motor sayısına göre özellikleri vardır. 2 motorlu yataklarda 2 özellik, 3 motorluda 3 özellik, 4 motorluda 4 özellik bulunur. Ülkemizde hastaların durumlarını dikkate alarak hasta karyolası üreten çok sayıda firma vardır. Firmaların bazısı ise yurt dışından getirdikleri ürünleri piyasaya sürmektedir. Özellikle ev tipinde Almanya menşeli yataklar oldukça fazla kullanılmaktadır.

Hasta Yatağı Fiyatları Nasıl?

Ülkemizde üretim yapan firmalar ise kasa dışında birçok hasta karyolası parçasını yurt dışından ithal etmektedir. Parçalarının çoğu yurt dışından geldiği için hasta yatakları normal yataklara göre daha pahalıdır. Yurt dışından getirilen parçaların her biri dolar üzerinden gelmektedir. Doların değeri TL karşısında devamlı değişmektedir. Dolar arttığında hasta karyolası fiyatları artmakta, dolar düştüğünde düşmektedir. Firmamız müşteri memnuniyeti endeksli çalıştığından dolar yükselmesine rağmen fiyatlarına yansıtmamaktadır. Kendi karımızı azaltarak yatakları müşterilerimize en uygun fiyattan vermekteyiz.

kaynak: https://www.marmaramedikal.com

Oy verin