Hasta Karyolası Bütün Yatan Hastalarda Kullanılır Mı?

Hasta Karyolası Bütün Yatan Hastalarda Kullanılır Mı?

Hasta karyolaları hastaların yatakta en rahat en konforlu hareket edebilmeleri için tasarlanmış ürünlerdir. Hasra yatakları ameliyat sonrası bakım başta olmak üzere kısmi ve kalıcı felç durumlarında genellikle kullanılmaktadır. Hasta karyolası bütün yatalak hastalarda kullanılabilmektedir. Ancak buruda asıl önemli olan eğer hasta kalıcı bir yatakta kalma söz konusuysa karyola satın alınmalıdır. Ancak kısa süreli, geçici bir durum mevcut ise yatak kiralanabilir.

Hasta yatakları çeşitten çeşide farklılık göstermektedirler. En gelişmiş hasta yatakları motorlu yani elektrikli yataklardır. Bu tür yataklar tüm yatalak hastaların ihtiyaçlarını giderecek cinsten yapılmış modellerdir. Bel, boyun, baş gibi bölgeler otomatik olarak kumandayla düzeltilir. Kan basıncını düzenlemesi hastalar için en önemli etkenlerden birisini oluşturmaktadır. Kan basıncındaki düzensizlik neticesinde hastaların vücutlarında yaralar görülebilmektedir. Bu yaralar daha çok dirsek, kol, ayak, kulak, boyun, sırt bölgesinde görülür.

Genellikle kızarıklar halinde kendisini belli eder. Yatağa maruz kalan her hastada yatak yaralarının oluşması muhtemeldir. Ancak bu önlenebilir bir problemdir. Gelişmiş motorlu hasta karyolaları ile sürekli olarak vücudun kan basıncının düzenlenmesine yönelik hareketler yapılmaktadır. Sırt, bel, ayak bölgesi sürekli olarak hareket ettirilir. Pozisyonlu yataklarda ise hastaların sağa ve sola hareketleri rahatlıkla hastalar yorulmadan gerçekleştirilir.

Yatağa maruz olan her hastanın ciddi derece terleme sorunu oluşmaktadır. Gelişmiş teknolojide üretilen güçlü piston motorlu elektrikli karyolalar hastalara temiz hava üfleyerek ter oluşumunu engellemektedir. Günümüzde hasta karyolaları tekerlekli olarak üretilmiştir. Motorlu hasta yatakları 7/24 prizde çalışabilmektedir.

Hasta karyolaları daha çok ciddi sağlık sorunlarına maruz kalan, uzun süreli yatakta hayatını geçirecek olan kişilere hitap eden bir yatak türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasta yatağı alırken mutlaka uzman bir hekimden tavsiye alınması gerekmektedir.

Hasta Yatağı Nereden Alınmalıdır?

Hasta yatağı almayı düşünüyorsanız kesinlikle platin malzemeden üretilmiş firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Hasta yatağı satan günümüz pek çok firma bulunmaktadır. Bu firmalar müşterilerine garantili hizmet kapsamında teknik servis imkanı da tanımaktadır. Hasta yataklarının en sık alındığı yerler medikal yerleridir. Medikaller genellikle hastane bölgesine yakın konumda bulunmaktadır. Günümüzde gelişen internet ticaretiyle birlikte artık rahatlıkla internetten de hasta yatağı alabilirsiniz. Hasta yatakları günümüzde sağlık alanında hizmet veren firmalar tarafından da satılmaktadır.

Kişilerin istekleri doğrultusunda özel üretim yataklarda üretilerek, satışa sunulmaktadır. Hasta yatakları tanınmış internet alışveriş sitelerinde de rahatlıkla satın alabilirsiniz. Hasta yataklarının kurulumunu evinize gelen firma personelleri tarafından ücretiz olarak yapılmaktadır. Hasta yatağı alacağınız firmanın mutlaka gelişmiş bir teknik destek servisi hizmetinin bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Hasta yatakları online sitelerden, fabrikalar, sağlık şirketlerinden rahatlıkla alınabilmektedir. Online sitelerden alışverişler en çok tercih edilen alım türüdür. Çünkü firmalar online alışverişlere özel olmak üzere çeşitli kampanyalar yapmaktadırlar.

Hasta Yatakları Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

Hasta yatağı almadan önce mutlaka hasta yatakları ile ilgili bazı bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Eğer ki hastanız sürekli olarak yatağa bağımlı felç hastası biriyse havalı yatakların alınması gerekmektedir. Havalı yataklar terleme giderici özellikleriyle felçli hastalar tam donanım imkanı sunmaktadırlar. Gelişmiş hasta yatakları motorlu yataklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatağın motor sayısı ne kadar fazla olursa fiyatlarda o doğrultuda yukarıya doğru artışlar gösterecektir.

Hasta yatakları alırken ekstra olarak almanız gereken parçalarda bulunmaktadır. Serum, lazımlık, yemek yeme masası, karyola korkulukları alınması gereken önemli aparatlardır. Yatak alırken firmaya bu aparatların yatağınızda bulunup, bulunmadığını sormanız gerekmektedir. Hasta yatağı alırken mutlaka hastanızın hastalık durumuna uygun olacak yatakları almanız gerekmektedir. Hastanız kalacağı odanın boyutuna uygun yataklar alınmasını özen göstermeniz gerekmektedir.

Bazı hastalar kalıcı felç kapsamında hiç hareket edememektedir. Bu durumda olan hastalara, hasta yataklarının yanına banyo yaptırma yatağı da almanız gerekebilir. Hastanın psikolojik ve fiziksel sağlığı için bu önemli bir olgudur. Eğer ki hastanız çok uzun bir süre yatakta kalmayacak ise daha ekonomik olacak şekilde yatak kiralama hizmetine başvurabilirsiniz.

Hasta yatağı almadan önce geniş çaplı bir araştırma yaparak, ona göre firmaları seçmemiz gerekmektedir. Yatağınızı alacağınız firmanın kaliteli bir müşteri destek hizmetinin bulunması önemli bir avantajdır. Bir yıl veya iki yıl garanti hizmeti veren firmalar tercih edilmelidir.

Hasta Yatakları SSK Tarafından Karşılanır Mı?

Birçok kişinin en çok merak ettiği konulardan birisi de hasta yataklarının SSK destek kapsamına girip girmediği konusudur. Hasta yatağı yardımına başvuru yapmanız için bazı gerekli kriterler mevcuttur. Ameliyatınızı olduğunuz yerden tam teşekküllü doktor onaylı sağlık raporu almanız gerekmektedir. Doktorlar rapor konusunda hastalarına son derece yardımcı olarak, en kısa sürede raporunuzu hazır etmektedirler. Doktorlara yatak yardımı için rapor alacağınızı söylerseniz, işlemler daha hızlı şekilde olmaktadır.

Hastaneden uzman hekim raporunu aldıktan sonra bulunduğunuz şehrin İl sağlık müdürlüğüne raporunuzla başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru süreciniz olumlu olarak gerçekleşirse, başvuru esnasında belirtmiş olduğunuz adres bölgesine yatağınız gönderilmektedir. Yatak kurulumunu SSK personelleri ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. Eğer ki daha gelişmiş bir yatak almak istiyorsanız, bu durumda da yatak yardım ücreti talep edebilirsiniz.

SSK böyle durumlarda yatakların maliyetinin bir bölümünü kendisi karşılamaktadır. Yatak parası talebinde bulunabilmeniz için İl sağlık müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuz olumlu olarak sonuçlandığı taktirde banka hesabınıza kısa bir süre içerisinde ücret yatırılacaktır. Eğer ki durumunuz elverişli değilse, maddi olarak ta yoksul durumdaysanız belediyelere ikamet ederek hasta karyolasına talepte bulunabilirsiniz.

https://www.marmaramedikal.com/

Oy verin