HASTA KARYOLASI KULLANIM ALANLARI

HASTA KARYOLASI KULLANIM ALANLARI

 

Hasta yatakları kullanım açısı bakımından birçok alanda kullanılmaktadır. Hastanelerde, bakımevlerinde, huzurevleri başta olmak üzere birçok yerde kullanılmaktadır. Hasta yatakları oldukları yerde sabit durabildikleri gibi tekerlekleri sayesinde hareket ettirilerek bir yerden diğer bir yere taşınabilmektedir. Normal yataklardan farklı olarak tekerleklere sahiptirler. Tekerleği sayesinde evin içerisinde rahatça yeri değiştirilebilmektedir. Ayrıca hasta yataklarının korkulukları da mevcuttur. Bu korkuluklar sayesinde hastanın düşmesi önlenmekte ve olası kazaların önüne geçilmektedir. Yan korkuluklar hastanın güvenliği ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu korkuluklar yerden 45 cm yüksekliktedir. Demir, alüminyum veya plastikten yapılmış parçalardır. Yan korkuluklar üstünde bulunan mandallar sayesinde rahatlıkla indirilip kaldırılabilmektedir. Yatak başlığı ise hastanın rahatı için önemlidir. Bu hasta yatak başlıkları ise ayarlanabilmektedir. Ayrıca başlık yerinden sökülüp çıkartılabilmektedir ve tekrar takılabilmektedir. Korkuluklar ve yatak başlığı anti bakteriyel özelliğe sahip olup kolayca temizlenebilmektedir. Hasta karyolası bu özellikler nedeniyle normal yataklardan oldukça konforludur. Hasta karyolası elektrik ile çalışmaktadır. Bu sayede hareket edebilmektedir. Bu kullanım kolaylığı da hastanın yararınadır. Evlerde de kullanılabilen hasta yatakları bu sebeple sıkça tercih edilmektedir.

HASTA KARYOLASI KULLANIM ALANLARI

Hasta karyolası kullanım alanları olarak akla ilk hastane ve sağlık kuruluşları gelmektedir. Ancak günümüzde evlerde dahi hasta yatakları kullanılmaktadır. Yatağa bağımlı hastalar zaman zaman hastanelerde tedavi altına alınmaktadırlar. Bu hastaların özel durumları nedeniyle de konforlu bir yatağa ihtiyaçları olmaktadır. Hasta yatağında kullanılan malzemeler de ayrı önem taşımaktadır. Hasta yatağı hastanın en hızlı şekilde iyileşmesi ve sağlığı açısından oldukça önemlidir. Hasta karyolası kullanım alanlarına evler de girmektedir. Evde istirahat eden yatağı bağımlı hastalar için de evlere hasta yatakları kurulabilmektedir. Yataklar hastaların tedavilerinin olumlu sonuçlanması açısından büyük önem taşır. Aynı konforda ama görünüş olarak daha şık hasta yatağı modelleri seçerek hastanızı mutlu edebilirsiniz.

HASTA YATAĞI ÖZELLİKLERİ

Her hasta yatağı farklı özelliklere sahiptir. Standart bir model için balığın ahşaptan olması ve yan korkulukların hastanın ağırlığından fazla ağırlığı taşıması gerekir. Bu özelliklerin yanı sıra hasta yatağının elektrostatik toz boya ile boyanmış olması gerekir. Bu boyayla boyanmış yataklarda asla paslanma olmaz. Hastanelerde kullanılan yataklarda ise abs anti bakteriyel kaplı modeller kullanılmaktadır. Evinizde de bu modelleri kullanabilme imkânına sahipsiniz. Temizlenme kolaylığı bakımından ve şıklığı sebebiyle abs hasta yatağı sıkça tercih edilmektedir. Elektrikli hasta yataklarını hasta yakınları hastalarının konforunu sağlamak için tercih etmektedir. Kolay bir kullanıma sahip olan hasta yataklarını evde kullanacaksanız ev tipi modelleri tercih edebilirsiniz. Ev tipi modellerde el kumandası da bulunabilmektedir.

Hasta yatakları elektrikli motorlar ile çalışmaktadır. Tek bir tuşla sessizce hareket edebilmektedirler. Evlerimizde de kullanabildiğimiz bu hasta yataklarının hastanedekilerden farkı olabilmektedir. Ancak ikisi de aynı amaca hizmet etmektedir. Amaç hastanın rahatını ve konforunu sağlamaktır. Hastanelerde olan hasta yataklarının ev tipi olanlardan farkı yatağın hareket etmesini sağlayan fonksiyonların yan korkuluklara veya baş/ayakucuna yerleştirilmiş olmasıdır. Kumanda paneli sayesinde hasta hastanelerde rahatlıkla hasta bakıcı ve hemşirelere ulaşabilmektedir. Ev tipi olan hasta yataklarında ise daha çok karyolaya bağlı el kumandası kullanılmaktadır. Bu kumandalarda bulunan düğmeler sayesinde karyolanın değişik fonksiyonları çalıştırılmaktadır. Hasta ve diğer sağlık personelleri bu sayede kolaylıkla yatağı kontrol edebilmektedir.

Yan korkuluklar ise bir hasta yatağının olmazsa olmazlarındandır. Hastaların düşmesini engelleyen bu korkuluklar hastanın sağlığını korumak açısından önemlidir. Kullanım kolaylığı bakımından en çok tercih edilen korkuluklar amortisörlü anti bakteriyel yataklardır. Sağlamlık açısından da iyi durumdadırlar.

Oy verin