HASTA YATAĞI NEDİR?

HASTA YATAĞI NEDİR?

Hasta olmak insan doğasının gerektirdiği kaçınılmaz özelliklerindendir. Gün geçtikçe gelişmekte olan teknolojimizin hastalar için de daha fonksiyonel yataklar üretiyor olmasını garipsemeyecek bir çağda yaşıyoruz. Peki nedir bu hasta yatakları? Hasta karyolaları herhangi bir engel veya hastalık sebebi ile bir süreliğine ya da kalıcı olarak yatağa bağlı olmuş kişilerin kullandığı birçok fonksiyonel özelliklere sahip olan karyolalardır. Bu yatakların kullanım amacı geliştirilmiş fonksiyonları sayesinde hastayı diğer yataklara oranla daha çok rahat ettirebilmek ve diğer yataklarda tek başına iken yapamayacağı bir takım basit eylemleri gelişmiş fonksiyonları sayesinde hastanın yalnız başınayken de kendisi de yapabilmesidir.

Hasta yatağını almak isteyen kişiler, dilerlerse bu yatakları satın alabilir veya kiralayabilirler. Birden fazla hasta yatağı çeşidi bulunmakla birlikte bu yatakların kullanım şekilleri de farklılaşabilmektedir. Havalı hasta yatakları en fazla tercih edilen yatak çeşididir. Bunun sebebi diğer yatak tiplerine göre daha fonksiyonel olmasıdır. Uzun süre yatağa bağlı kişilerde oluşan yatak yarası adını verdiğimiz cilt sorunlarının oluşmasını önlemesi ve hastanın terlemesini engellemesi açısından oldukça kullanılabilir bir hasta yatağı çeşididir.

HASTA YATAKLARI NASIL KULLANILIR?

Hasta yataklarının konforu kadar kullanımımda önemlidir. Hasta bir süre bu yataktan kalkamayacağı için hastaya bakacak olan kişinin yatağın kullanım özelliklerini bilmesi faydalı olacaktır. Bazı yatalak hastaların el ve ayaklarını kullanamadığı durumda bu hasta bakıcı için zorunlu bir öğrenimdir. Çünkü bu özellikler sayesinde hastanın ihtiyacına göre yatağın hareket ettirilmesi sağlanabilir. Bu hareket bir kumanda sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yatakların boyun ve ayak kısımlarının kumanda ile hareket ettirilebilmesi sayesinde hasta uzun süre yatmaya bağlı olarak oluşacak boyun ve bacaklarda olan tutulmalar, yatak yaraları ve kas zedelenmeleri gibi rahatsızlıkların önüne geçebilecektir. Hastaya bakacak olan kişinin yatağın temizliğine de dikkat etmesi gerekmektedir.

HASTA YATAĞI SET İÇERİĞİ

Hasta yatağının set içeriği yatağın fiyatına göre değişmektedir. Bazı hasta yataklarında motor bulunurken bazı hasta yataklarında ise motor bulunmamaktadır. Motorlu hasta yataklarının kullanımı manuel hasta yataklarına göre çok daha kolay kullanıma sahiptir. Manuel yataklar hastanın tek başına kullanımına uygun değilken hasta bakıcısının da güç sarf ederek istediği pozisyona getirebileceği yataklardır. Genel olarak hasta yatağı set içeriğinde 1 adet serum takılabilmesi için serum askısı, 1 adet hasta karyolası, 1 adet hasta yatağı ve 1 adet alezden oluşur. Hasta yatağı tekli olarak satın alınabilse de hasta karyolasına uzunluk veya en olarak uymayabilir. Bazı yataklarda ise bu parçalara ek olarak hasta yemek masası bulunmaktadır.

HASTA KARYOLASI NASIL KİRALANIR?

Hasta karyolası kiralama işlemi için müşteri temsilcimiz ile iletişime geçilir ve hasta için en uygun karyola kiralanır. Hasta karyolası kiralamak için bir sözleşme imzalanması gereklidir. Hasta karyolasını kiralayacak olan kişiler tarafından verilen bilgiler doğrultusunda sözleşme teknik servis elemanları tarafından hazırlanır. Kiralayacak olan taraflarca incelendikten sonra imzalanır. Hasta karyolası kiralama sözleşmeleri genel olarak 1 ayı geçmemek sureti ile düzenlenmektedir. Kiralanmış olan hasta karyolası kişinin tedavisinin biterek sağlığına kavuşmasının ve artık yatağa ihtiyaç duymayacak hale gelmesinin ardından teknik servis tarafından satın alınır. Bu şekilde kiralama süreci de tamamlanmış olur.

HASTA KARYOLASI TEKNİK SERVİS

Hasta karyolasının kurulumu için adres alındıktan sonra teknik servis elemanları bu adrese gelerek karyolanın kurulumunu sağlayacaklardır. Kurulumla alakalı gerekli incelemeler yapılıp karyolalarda herhangi bir sorun olmaması durumunda teknik servis ekiplerimiz yatağın nasıl kullanılacağını anlatarak size gerekli bilgileri vereceklerdir.

HASTA YATAKLARI ÇEŞİTLERİ

Hasta yatakları işlevselliklerine sağladığı kolaylık ve konfora ağırlığı taşıyabilme kapasitelerine göre birbirlerinden ayrılırlar.

2 MOTORLU (İKİ HAREKETLİ) HASTA KARYOLALARI

2 motorlu hasta yatakları baş ve ayak kısmı hareket ettirilebilen yataklardır. Bu hareket bir kumanda ile sağlanmaktadır. Bu kumanda sayesinde tek tuş ile yatağın baş ve ayak kısımları hareket ettirilebilmektedir. Elektriklerin kesilmesi halinde ise 9 voltluk 2 adet pil yardımı ile yatağın hareket ettirilmesi sağlanabilir. Hasta karyolasının her iki tarafında da korkuluk bulunmaktadır ve oynatılabilir olmakta olup ihtiyaç halinde tek hareketle yatağın altına indirilerek hastanın yataktan rahat inmesi ve hastanın yatağa rahat çıkması sağlanabilir. Yatağın baş kısmında hava delikleri olması sayesinde hastanın terlenmesi önlenmiş olur. Yatağın 4 köşesinde de serum askılıkları bulunmaktadır. Bu sayede herhangi bir acil durumda hastaya serum takılması daha kolay hale gelecektir. Yatağın 360 derece dönebilen ve kilitlenebilen tekerleklere sahip olması sayesinde kolayca yer değişikliği yapılabilmektedir. Hem ev ortamında hem de hastane ortamında kullanılabilir. 2 motorlu hasta karyolaları özellik olarak 2’ye ayrılırlar. Bunlardan biri dual yani motor diğeri ise piston motordur. Piston motorlu yataklar dual motorlu yataklardan daha dayanıklıdır. Dolayısıyla daha pahalıdır. 2 motorlu hasta yataklarının bir diğer özelliği de daha kolay temizlenebilir olmasıdır. Bu durum hasta için çok avantajlıdır. Karyola anti bakteriyel ürünler kullanılarak imal edilmiştir.

3 MOTORLU (3 HAREKETLİ) HASTA KARYOLALARI

3 motorlu hasta yatakları daha çok uzun süre yatağa bağımlı olarak yaşayacak kişiler için tasarlanmıştır. Fakat diğer hastalarda kullanabilir. Kolay temizlenme ve bakteri bulundurmama özelliğine sahiptir. Bu sayede hastaya hijyenik bir ortam sağlanmış olur. 2 motorlu yataklarda olduğu gibi 3 motorlu yataklarda da baş ve ayak kısımları hareket ettirilebilmektedir. Baş kısmı 90 dereceye kadar dikleştirilebilir. Hastanelerde de evlerde de kullanıma uygundur. Tekerlekleri sayesinde hasta kolayca taşınabilir. Kilolu hastalarında rahat kullanabileceği bir yatak çeşididir. 200 ile 300 kg arasında ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. Yatak 2 motorlu yataklara nazaran rahatça aşağı ve yukarı hareket ettirilebilir. 3 motorlu hasta yatağı normal yatak boyutundadır. Yatakta bulunan hava delikleri sayesinde hasta yatak yaralarına veya enfeksiyonlara maruz kalmayacaktır. 4 tarafında da serum takma yeri bulunmaktadır. Bu yatak çeşitlerinde 3 adet piston motoru bulunmaktadır. Bu sayede yatak daha kolay hareket ettirilebilir. Elektrik kesintine karşı önlem alınabilmesi için pil desteği sağlanmıştır. Bu sayede elektrikler kesildiğinde 9 voltluk piller devreye girecektir. Piller ve serum takmak için gerekli olan askılıklar ücretsiz olarak verilir. 3 motorlu hasta yatakları 2 motorlu hasta yataklarına göre daha pahalıdır. 3 motorlu hasta yatağının aparatları takılıp çıkarılabilir. Gerekli olduğu durumlarda yatağın yanındaki korumalıklar çıkartılarak hasta yataktan kolayca indirilebilir ya da kolayca çıkartılabilir.

4 MOTORLU (4 HAREKETLİ) HASTA KARYOLALARI

4 motorlu hasta yatakları diğer hasta yataklarına oranla daha fazla özelliğe sahip ve daha kullanışlı modeldir. 2 motorlu ve 3 motorlu hasta yatakları 4500 voltluk motor gücüyle çalışırken 4 motorlu hasta yatağı 6000 voltluk motor gücüyle çalışır. Bu sayede kilolu hastalar rahatlıkla bu yatağı kullanabilir. Ayrıca diğer yatak modellerine göre daha geniş ve daha uzundur. 3 motorlu hasta yatağının alçalıp yükselme seviyesine oranla daha fazla alçaltılıp daha fazla yükseltilme özelliğine sahiptir. Hem hastane ortamında hem de ev ortamında kullanılabilir. 4 motorlu hasta yatağı tredelenburg denilen bir hareket sistemine sahiptir. Bu hareket yatağın öne ve arkaya doğru dik açıyla yükselip alçalmasını sağlar. Daha çok yoğun bakımlarda kullanılır.

HASTA KARYOLALARI İÇİN KULLANILAN YATAK ÇEŞİTLERİ

Parçalı Hasta Karyolası Üstü Yatakları

2, 3 ve 4 parçalı olarak üretilen yataklardır. Hasta karyolalarının hareketli kısımlarına uyum sağlaması amacıyla parçalı olarak üretilmişlerdir.

LAZER KESİMLİ VE TEK PARÇA HASTA KARTOLASI ÜSTÜ YATAKLARI

Bu yataklar belirli aralıklar halinde lazer teknolojisi ile kesilmiştir. Bunun sebebi tek parça üretilen bu yatakların süngerini hasta karyolası hareketliliğine uygun olmasını sağlamak içindir. Fermuarlı ve sıvı geçirmeyen kılıf ile birlikte satışı yapılır. Parçalı yatak çeşitlerinden daha ortopediktir.

VİSCO SÜNGERDEN İMAL EDİLMİŞ HASTA YATAKLARI

Visco sünger yatarken hastanın vücut şeklini alma özelliğine sahiptir. Hasta yatağın üzerinde iken çökme sorununa karşı dayanıklıdır. Ortopedik bir süngerdir.

HAVALI HASTA YATAKLARI

Yatağa bağlı olarak hayatını devam ettirecek kişiler için bu yatak çeşidi doğru bir tercih olacaktır. Rahatlığı bir yana aynı zamanda hava sirkülasyonu sağladığı için vücutta yatak yarası oluşumunun önüne geçecektir. Hem hasta için hem de hasta yakınları için daha rahat olacaktır.

BORU TİPİ HAVALI YATAK (A+B 8 CM)

100 kilograma kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. Yatak eğer üzerinde hasta var ise prize takılı olarak çalışmak zorundadır. İçerisindeki borular sıra halinde şişmektedir. Bu da hastanın kan dolaşımını hızlandırır. Borular 10 dakika içerisinde şişer ve bu belirli bir sıra ile olmaktadır. Bu şekilde hasta sürekli olarak aynı yerde yatmamış olur. Diğer havalı yataklardaki gibi takılıp çıkarılabilen fermuarlı kılıfı bulunmamaktadır. 90 cm×100 cm olup 55 desibellik sese sahiptir. 7 voltluk elektrik üretir.

A+B+C BORU TİPİ HAVALI HASTA YATAĞI

Bu yataklar 150 kiloya kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. Boru tipi yatakların en gelişmiş özelliklere sahip olan çeşididir. 12 cm’ye kadar şişirilebilmektedir. Bu yataklarda takıp çıkarılabilen kılıflar bulunmaktadır. Dolayısıyla rahatlıkla temizlenebilir. Yataktaki tüm borulara yaklaşık 7 dakika içerisinde hava gider ve yatak bu şekilde şişer. Yatağın her tarafı aynı oranda şişer. Toplamda 19 adet boru bulunmaktadır.

A+B BORU TİPİ HAVALI HASTA YATAĞI

Genellikle orta riskli cilt ülseri tedavisi için kullanılan yatak çeşididir. Sıvı geçirmez. Yaklaşık 10 dakika içerisinde borulara hava giderek yatağın şişmesi sağlanır. Hasta yatakta yattığı sürece bu yatak prize takılı olmalıdır. Diğer yataklarda olduğu gibi bu yatağında fermuarlı takılıp çıkarılabilen kılıfı bulunmaktadır. Bu sayede kolayca temizlenmektedir. 120 kiloya kadar ağırlık taşıma kapasitesine sahiptir. 88 cm×188 cm olup 7 voltluk güç ile çalışır. 45 desibellik ses düzeyi vardır fakat bu hastayı rahatsız etmez.

HASTA YATAĞI HİZMETLERİ

Hasta yatağı hizmetlerimiz İstanbul ve tüm ilçeleri başta olmak üzere, çevre iller ve ilçelerinde de teslimat ve teknik servis hizmetlerimiz mevcuttur. Tam olarak bulunduğunuz il ve ilçe hakkında hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için, müşteri hizmetleri yetkilimiz ile görüşebilirsiniz.

HASTA YATAĞI TEKNİK SERVİSİ

Hasta yataklarının satın alınması ve kiralanması durumunda tüm sorunlarınıza çözüm üretecek profesyonel teknik ekip kadromuz, alanında 15+ yılı aşkın deneyim ve tecrübeye sahiptir. Ürünler hakkında garanti kapsamları değişiklik gösterebildiği için, alacağınız hasta yatağının teknik garanti kapsamı yine ekiplerimiz tarafından sizlere bildirilecektir.

HASTA KARYOLASI FİYATLARI

Hasta karyolası fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan şeyler motor sayısı ve özellikleridir. Manuel hasta karyolası el hareketi ile çalıştırılabilen yataklardır. Motorlu hasta karyolalarının aksine kumandası yoktur ve hareket ettirilebilmesi için insan gücüne ihtiyaç duyulur. Motor ile çalışmadığı için motorlu hasta karyolalarına kıyasla daha ucuzdur. Motorlu hasta karyolaları da kendi aralarında 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu olmak üzere ayrılmaktadır. 2 motorlu hasta karyolaları 3 motorlu hasta karyolalarına göre 3 motorlular ise 4 motorlu hasta karyolalarına göre daha ucuzdur. Günümüz koşullarına bağlı olarak her geçen yıl hasta karyolası fiyatlarında da artış olabilmektedir. Bu sebeple hasta karyolası kiralamak isteyen kişiler bunu piyasa fiyatından daha ucuza ikinci el kiralamak isteyebilir. Fakat ikinci el yataklar kullanan kişi açısından hijyen sorunlarını doğurabileceği için hem iyileşme sürecini uzatabilir hem de yatakta kalan bakteri olması durumunda başka bir hastalık kapabilir. Bu yüzden sıfır yataklar her zaman ilk tercih olmalıdır.

NEDEN BİZ?

Firmamız ve teknik servis personellerimiz, toplamda 20 yılı aşkın süredir profesyonel anlamda hizmet vermekte olup, bu süreç içerisinde binlerce hastamızın deneyimlerini kazanmıştır. Bu süreç bizlere hem deneyim hem de karşılaşabileceğiniz sorunlar karşısında çabuk ve doğru çözümlerde kazandırmıştır. Ürünlerimizin tamamı AB standartlarında olup, İstanbul ve çevre illerde binlerce referansımız mevcuttur.

KALİTE YÖNETİMİ

Hasta karyolalarımızın tamamı gerekli sertifikalar ve AB standartlarına uyumlu olup, olası bir fabrikasyon hatasına karşı teslimat öncesinde gerekli kontroller yapılmaktadır ve motorlu hasta yataklarının motor güçlerine kadar test edilmektedir. Yani hasta yatağı daha evinize gelmeden kontrollerini sağlanmış olup, teslimattan sonra bir problem çıkmaması adına tüm öz verilerimizi işimize sunmaktayız.

Oy verin