Hasta Yatağı Ölçüleri

Hasta Yatakları Ölçüleri Nasıldır?

Hasta yatakları ölçüleri nasıldır? Hastanın daha kısa sürede iyileşmesi için güzel uyuması ve dinlenmesi gerekir. Kalıcı rahatsızlıkları olanlar için yatağın rahat ve konforlu olması çok önemlidir. Hasta yatakları hastalar düşünülerek özel olarak hazırlanmıştır. Normal yataklardan farklı mekanizmaya sahiptirler. Rahatlığın elde edilebilmesi için hasta yatakları ölçüleri ideal ebatlardadır. Hasta yataklarının standart ölçüleri 90 cm’e 190 cm’dir. Eni 90 cm olan yatağın boyu 190 cm olarak hazırlanır. Yerden 40 cm yükseklikte olan yatakların farklı ölçüde üretilenleri de vardır. Peki, hasta yatağı ölçülerinin kriteri nasıldır? İşte detaylar!

Hasta Yatağı Ölçülerinin Kriteri

Yatakta yatmak zorunda olmak çok zor bir durumdur. Bakan kişi için de zor olan bu durum hastanın bedeni ve psikolojisi için çok daha zordur. Medikal ürünler hastaların bedenini ve ruhunu dinlendirmeye yöneliktir. Hasta yatakları bedenleri rahatlatırken psikolojik olarak dinlenmeyi de sağlar. Yatak ölçülerinde temel alınan nokta hastanın rahat etmesidir. Hasta yatakları ölçüleri ülkemizdeki bay ve bayan uzunluklarının ortalaması dikkate alınmıştır. Yerden yüksekliğinde ise hastanın iniş ve çıkışının kolay olması düşünülmüştür. Yukarı aşağı hareket eden modellerde dilenirse yerden yükseklik değiştirilebilir. Peki, hasta yataklarının ölçüleri değişir mi? İşte detaylar!

Hasta Yataklarının Ölçüleri Değişir mi?

Hasta yatakları çeşitlilik göstermektedir. Yataklar motorlu ve manuel olmak üzere ikiye ayrılır. Manuel yataklar elektrikle çalışmaz. Motorları yoktur. Ayak, baş, ayak ve baş kısmı hareketli olarak tasarlanan manuellerde yatakların özellikleri manuel olarak çalıştırılır. Motorlu veya elektrikli modellerde kumanda vardır. Kablolu veya kablosuz olarak tasarlanan kumandadaki tuşlarla yatakların özellikleri kullanılır. Hasta yatakları ölçüleri modellerine ve çeşitlerine göre değişmektedir. İhraç edilen yatak modellerinde de yatak ölçüleri değişir. Bunun nedeni; ihraç edileceği ülkedeki insanların ortalama boylarının dikkate alınmasıdır. Bütün bu bilgiler ışığında 4 motorlu hasta yatakları ölçüleri nasıldır?

4 Motorlu Hasta Yatakları Ölçüleri

Elektrikli yataklar motorludur. Bundan dolayı motorlu hasta yatakları da denilir. Motor sayısına göre yatağın özellikleri artar. 2, 3 ve 4 motorlu hasta yatakları vardır. 4 motorlu hasta yataklarının ayak kısmı, baş kısmı hareketlidir. Yatak yukarı ve aşağı doğru hareket eder. Daha çok yoğun bakımlarında kullanılan bu yataklara yanlara doğruda belli dereceye kadar eğilir. Kilolu hastalar için idealdir. 4 motorlu hasta yatakları ölçüleri standart modellere oranla geniş ve uzundur. Boyu 200 cm, eni 95 cm, yerden yüksekliği ise 94 cm’dir. Özellikle son zamanlarda manuel hasta yataklarının kendine has özelliklerinin bulunduğunu ifade etmek mümkün olmaktadır. Manuel hasta yatakları ölçüleri nasıldır?

Manuel Hasta Yatakları Ölçüleri

Motorsuz olan manuel hasta yatakları elektriksiz çalışır. Manuel yatakların sırt ve ayak kısımları el gücü kullanılarak hareket ettirilir. Belli gücü olmayan hastaların bu yatakları kullanması son derece zordur. Refakatçiler rahatlıkla ellerini kullanarak yatağı hareket ettirebilirler. Normal yataklara göre çok daha rahat ve konforludur. 100 kiloya kadar taşıma kapasitesi vardır. Manuel hasta yatakları ölçüleri; 150 cm’e 70 cm’dir. Yerden yüksekliği 45 cm’dir.

ABS Hasta Yatağı Ölçüleri

ABS hasta yatakları, yatağa mahkum hastaların çok rahat ettikleri bir modeldir. Sırt kısmının 90 dereceye kadar kaldırılabilmesi yemek yeme gibi eylemlerde kolaylık sağlar. Antibakteriyel malzemelerden üretilmiştir. ABS hasta yatakları ölçüleri 175 cm’e 81 cm’dir. Yerden yüksekliği 59 cm’dir. Hastanın korunması amacıyla yanlarına korkuluklar yerleştirilmiştir. Gerekli durumlarda korkuluklar indirilip kaldırılabiliyor. Serum askıları yatağın 4 bir tarafına monte edilebilmektedir. Yatakta yer alan bir mandalla yatak kolayca hareket ettirilebilir. 4 tane tekerleği bulunan yatak yerleri çizmeden hareket ettirilir. Sabit durması istendiğinde tekerlekler sabitlenir. Elbette ki hasta yatağı tercihlerinde mutlaka özenli bir çalışmanın içerisinde yer almalıyız.

Hasta Yatağı Seçerken Ölçülerin Önemi

Hasta yatağı alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Hasta yatağı ölçüleri hastanın boyuna ve kilosuna uygun olmalıdır. Manuel yataklar çok kilolu hastalar için uygun değildir. Kısa bir süre sonra çökmeler yaşanabilir. Şayet hastanız çok kilolu ise 4 motorlu modelleri tercih etmelisiniz. Ayrıca yatağa mahkum hastalarda yara oluşumunu engelleyecek modeller seçilmelidir. Yatak yarası oluşumunu havalı yataklar engellemektedir. Havalı hasta yatağı ölçüleri modellerine göre değişir. Havalı yatakların hastanın kilosuna uygun olması çok önemlidir.

https://www.marmaramedikal.com/

Oy verin