Hasta Yatağı SGK Karşılıyor mu?

Hasta yatağı SGK karşılıyor mu sorusu birçok hasta ve hasta yakınını yakından ilgilendiren bir konudur. Hasta yatakları işlevsel özelliklere sahip olmakla birlikte hastaların rahat etmelerinde önemli bir yere sahiptir. Bu yatak türlerinin tercih edilmesinde birçok önemli faktör bulunmaktadır. Farklı modelleri ve özellikleri ile öne çıkan hasta yatakları beklentilere tam olarak yanıt vermektedir. Yalnızca hastayı değil aynı zamanda hastaya bakan kişilerin de rahat etmesine yardımcı olan yatak modelleridir.

Bu yatak modellerinde birçok önemli faktörden bahsetmek mümkün olabilir. Hastaların bakımını kolaylaştırmasının yanı sıra yaşam kalitesinin artış göstermesinde de etkilidir. Böyle durumlarda da birçok hasta yakını en uygun yollardan hasta yatağı temin etmek istemektedir. Ancak hasta yatağı satın almak ve kiralamak herkesin maddi anlamda kaldırabileceği bir durum değildir. Bununla birlikte yatağa gerek duyulmaması durumunda evde kalabalık yapılması da istenilmeyen durumlardandır.

Böyle durumlarda da SGK hasta yatağı karşılıyor mu sorusunun yanıtı birçok kişi tarafından tartışılmaktadır. SGK tarafından verilen bir hasta yatağını alabilmek için de belirli standartları dikkate almak gerekir. Hasta yatakları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu yatakları alabilmek için öncelikle kurumun öne sürmüş olduğu kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir.

SGK Hasta Yatağı Başvuru

SGK hasta yatağı başvurusu yaparak bu yatakları uygun koşullar altında alabilirsiniz. Hastaların hayatını daha kolay idame ettirebilmeleri için mutlaka bu yatağı alabilecek standartlarda olmaları gerekir. Devlet hasta yatağı gibi birçok hasta giderinin karşılanmasını sağlamaktadır. Böylece kişiler hasta yatakları konusunda sıkıntı çekmeden devletten bu talebi yerine getirilmesini bekleyebilmektedir.

Bununla birlikte SGK hasta yatağı karşılıyor mu sorusuna net olarak yanıt vermek gerekir. Bu süreçte yataklar SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu bakımdan tüm hastalar daha konforlu bir yaşam devam ettirebilmek adına bu yataklara başvuru yapabilirler. Ancak bu yatakları alabilmek için hastaneden rapor alınması gerekir. Bununla birlikte SGK il meclisine bu raporun ulaştırılması gerekmektedir. Daha sonra yatak temini sağlanabilir.

Evde Hasta Yatağı Devlet Karşılıyor mu?

Evde yatan hastaların daha iyi yaşam şartlarında hayatlarını devam ettirebilmeleri için mutlaka hasta yataklarına gereksinim duyulur. Bu yatakların hastalar ve hasta yakınları için oldukça iyi avantajları bulunmaktadır. Birçok kişi satın alarak ya da kiralayarak bu yatakları temin edebilmektedir. Aynı zamanda çeşitli durumlarda devlet tarafından da evde hasta yatağının karşılandığını söylemek mümkündür. Evde hasta yatağı kullanmanın en önemli avantajları arasında şunlardan bahsetmek mümkün olur:

 • Hastalar kendilerini daha iyi hisseder.
 • Hastanızın bakımını daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çevreye daha az bağımlı kalırlar.
 • Hastalarınıza en iyi şartlarda bakma imkanı bulabilirsiniz.
 • Bakıcı olarak bakım yükünüz azalır.
 • Yatak yaralarının oluşma risklerini en aza indirebilirsiniz.

Bu detaylara dikkat etmeniz halinde hasta yatağının son derece önemli olduğu söylenebilir. Uzun süre yatmak zorunda olan hastalar için bu yataklar oldukça işlevsel özelliklere sahiptir. Yatakların temin edilmesinde farklı alternatifler vardır. Satın almak uzun yıllar yatacak olan hastalar için avantajlı olabilir. Ancak fiyatları nedeniyle kiralama konusunda da zorlanan kişiler SGK tarafından sağlanan ayrıcalıkları değerlendirebilirler. Böylece hastalarınız için çok daha uygun koşulları değerlendirebilirsiniz.

SGK’dan Hasta Yatağı Nasıl Alınır?

SGK’dan hasta yatağı alma aşamasında belirli noktalara dikkat etmek gerekir. Son derece önemli olan bu hasta yatakları beklentilere tam olarak yanıt verir. Eğer hasta yatağı temin etmek isterseniz birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. Çünkü devlet bu yatağı belirli şartlar altında vermektedir. SGK’dan hasta yatağı almak için şu adımlara dikkat edilmelidir:

 • Hasta yatağı için ilk olarak bu yatağa ihtiyaç duyan kişilerin bir sağlık kurumuna gitmesi gerekir.
 • Bu sağlık kurumunda muayene olan hastalar uygun koşullarda hazırlanan bir sağlık raporu almalıdır.
 • Doktor raporunda da hasta yatağına olan ihtiyacın gerekçeleri ve süresi mutlaka belirtilmiş olmalıdır.
 • Daha sonra doktor raporu ve diğer belgeler ile birlikte SGK’ya başvuru gerçekleştirilmelidir.
 • SGK tarafından belirlenen tüm sağlık kuruluşlarından bu yatağı temin etmek mümkün olabilir.

Bu yatakların verilmesinde belirli şartlar bulunur. Şartlar ve kriterler konusunda da önceden bilgi alınmalıdır. Hasta yataklarını temin ettikten sonra da bu yatakları kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullanmanız gerekir. Beklentilere yanıt veren bir hasta yatağı ile hastanızın yaşam kalitesini oldukça yükseltebilirsiniz.

SGK Hasta Yatağı Kriterleri Nelerdir?

Hasta yatağı temin edebilmek için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen “Hasta Yatağı Kullanım İndikasyonları” kapsamında olması önemli bir kriterdir. Bunun yanında hasta yatağına ihtiyaç duyulacak sürenin en azından 3 ay olması önemli bir kriterdir. Hasta yatağına gereksinim duyan kişinin daha öncede bu yatağın talebinde bulunmamış olması önemli kriterler arasında yer alır. Taleplerin mutlaka ilk olarak SGK’ya yapılması önemlidir. Buna ek olarak SGK’ya prim ödemesi yapmış olması hastalar açısından önemli kriterlerden biridir. Tüm kriterler yerine getirildiğinde hasta yakınları bu yatakları kendi hastaları için temin edebilirler.

hasta yatagi sgk 12 5 2023

Hasta Yatağı Fiyatı Ne Kadar?

Hasta yatağı fiyatı konusunda da birçok kişinin bilgi arayışında olduğu söylenebilir. Hasta yataklarında fiyatlar değişkenlik gösterir. Bu yatakları temin etmek için satın alma, kiralama ve devletten alma gibi seçenekleri değerlendirmelisiniz. Hasta yataklarında fiyatlar modellerine göre değişmektedir. Aynı zamanda birinci ya da ikinci el olmasına göre de değiştiğinden bahsedilebilir. Hasta yatağı fiyatları son derece uygun olmakla birlikte bu yatakları devletten de talep edebilirsiniz.

Ancak devletten alabilmek için hastaların kriterleri sağlaması, devlete prim yatırmış olması ve hastalık süreci gibi konularda yeterlilik sahibi olmalısınız. Bunlara ek olarak devletten hasta yatağı alamayan kişiler bu yatakları uygun fiyatlarda satın alabilir ya da kiralayabilirler.

5/5 - (1 oy kullanıldı.)