Hasta Yatakları Renk Seçenekleri

Hasta yatakları genellikle beyaz renkte olmaktadır. Hastane, bakım ve huzur evleri genellikle beyaz, kırık beyaz, krem, açık mavi gibi kirlendiğinde kolay belli olan renkleri seçerler. Bu şekilde kirlenen yatak bölümleri kolayca temizlenir. Keskin dezenfektan ve klorlu bileşikler ile temizlik yapıldığında renk bozulmaları yaşanmamasını da göz önünde bulundururlar. Aynı zamanda açık renkler su izi ve benzeri lekeleri temizlik sonrasında görünmesine engel olmaktadır, renk dalgalanmaları gibi istenmeyen durumlar görünmemektedir.

Ancak uzun süren tedaviler, hastane ortamında uzun zaman dilimlerinde yaşanmasını gerektirebilir. Bu yüzden hasta, hasta yakınları ve hastanın yardımcısı uzun süreler ile hastanelerde kalmak zorunda kalırlar. Bu süre içinde hastane yaşamının zorluğu, sıkıcılığı ve hastalık nedeni ile yaşanan sıkıntılar bu kişileri ne yazık ki olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bundan dolayı hastanın yaşamına olumlu katmak için hasta yatakları tercihlerine dikkat etmek şarttır.

Hastaneden eve çıkış sonrası hasta ve hasta yakınları evlerinde kurulmuş bir hastane görünümü ve havasından kaçınmak isterler. Bu doğal bir istektir. Daha rahat ev şartlarında yaşarken hastanede yaşanan şeyleri çağrıştıracak koku ve renklerden uzak durmaya çalışırlar. O yüzden beyaz ve hastane renklerinde yatak seçmek ve kullanmak istemeyebilirler.

Bu yüzden imal edilen hasta yataklarında farklı renkler, ahşap parçalar tercih edilebilir. Hasta ve hasta yakınlarının bu isteklerine uygun yatak üretimleri ile bu ihtiyacın karşılanmasına çalışılmaktadır. Çeşitli renklerde ve korkuluk renklerinde uygulamalar ile hasta yataklarına daha moral kazandırıcı, hasta ve yakınları için iç açıcı yataklar tasarlanmaktadır. Bu tasarımlar arasında ahşap yatak ayakucu ve yatak başı yapımı da olmaktadır.

Hasta Yatakları Renk Seçeneklerinde Dikkat Edilecekler

Hasta yatakları renk seçiminde hastaneler ve ev ortamları için farklı faktörler rol oynamaktadır. Hastane, bakım evi ve sağlık kuruluşları beyaz ve kolay kiri saptanabilen açık renkleri tercih etmeleri doğaldır. Bu şekilde temizlik daha kolay gerçekleştirilmekte veya oluşan temizlik sorunları daha kolay tespit edilmektedir. Burada uygun renk tercih etmek, beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

Aynı zamanda hastaneler kendi konseptlerine de uygun renkler de tercih edebilir. Mavi ve gri onların konseptlerine daha çok uyabilir. Aynı zamanda çocuklara hizmet veren birimlerde de çok farklı renk talepleri olabilmektedir. Hastalık dönemi yaşayan çocuklara sevimli bir ortam yaratılarak moral kazandırmak amaçlanmaktadır. Bazı sağlık birimleri beyaz gibi sağlığı çağrıştıran ve ferahlık veren renkler yönünde isteklerde bulunurken, bazı birimler de tam tersi ev ortamını çağrıştıran renkleri tercih etmektedirler.

Normal yaşam alanlarında, evlerde ise genellikle tedaviyi ve hastaneleri unutturan renkler hastalar ve hasta yakınları tarafından tercih edilmektedir. Bu şekilde hasta sürekli hastanede bakım altında gibi yaşamaktan kurtulmaktadır. Bu da hastanın ve yakınlarının moral kazanmasına etki etmektedir. Ev konforu hissi tüm hastalıklara olumlu etkiler yapmaktadır. İyileştikleri düşüncesi bile hastanın kendini iyi hissetmesine yetmektedir. Bu hastalık sürecine renkler olumlu etkiler katmaktadır.

Alman Ahşap Hasta Yatağında Kahverengi

Bazı Alman ahşap yatakları da ev ve bakım evlerinde tercih edilir. Özellikle ailenin diğer bireyleri ile hastaların bir arada olabilmeleri ve daha geniş bir alanda yaşayabilmeleri için yatak salonda kullanılabilir. Bu durumda salon ve eşyalar ile tezat yaratılmamış olur. Bu da hasta ve çevresindekiler için pozitif duygular yaratır.

Hasta yatağı sağlıklı bir boya ile boyanmış olmalıdır. Hasta ve çevresindekiler için zararlı bileşikler içermeyen maddeler kullanılmış olmalıdır. Anti bakteriyel olması önemlidir. Elektrostatik fırınlanmış boya tercihi en doğrusudur. Bu da üst düzeyde bir ürün satın almanız anlamına gelir.

Aynı zamanda hasta döşeğinin havalandırmasını mümkün kılacak şekilde, delikli saç bölgeleri olmalıdır. Böylece hastanın terlememesi ve konforu sağlanmaktadır. Tedavi süreci için terleme ve gereğinden fazla ısınma iyi sonuçlara sebep olmamaktadır. Burada tedavi sürecini olumlu yönde desteklemek için mutlaka hasta yatağı tercihine dikkat etmek şarttır.

Aynı diğer hasta yataklarında olması gereken serum asma aparatı bulunur. Kuvvetli tekerlekler ile konum değiştirme kolaylığı sağlanır. Yatağın baş ve ayak kısımlarının yükseltme ve alçaltma eylemleri motor yardımı ile yapılabilmektedir. Tüm hasta yatağı işlevleri ve donanımlar ahşap hasta yataklarında da mevcuttur. Tüm bu bilgiler ışığında Hasta yataklarında renk tercihine dikkat etmek beraberinde önemli kazanımları getirmektedir.

İthal Korkuluklarda Abs Beyaz Plastik

Abs sözcüğünün açılımı “anti bakteriyel silinebilir” anlamına gelmektedir. Hasta yataklarında çok istenilen bir seçenektir. Korkuluklar hem hasta güvenliği hem de bazı konum değiştirme hareketlerinde hastanın kullanmak isteyebileceği dayanak noktalarıdır.

En çok el ile dokunulan yatak parçası olan korkulukların temizliği sık bir şekilde yapılmalıdır. Aynı zamanda anti bakteriyel olması ve siline bilirlik bir gereklilik olmaktadır. O yüzden ithal korkuluklarda Abs beyaz plastik çok önemli bir özelliktir. Hasta sağlığı ve hijyen açısından elzemdir. Hasta yakınları ve sağlık birimleri tarafından ısrar ile istenmekte olan hasta yatağı özellikleri arasındadır.

Aynı zamanda bu korkuluklar çıkarılabilir. Hastanın yataktan tekerlekli sandalyeye alınması sırasında aşağıya indirilebilmektedir. Ya da çıkarılarak temizliği tam olarak dışarıda sağlanabilmektedir. Bu özellikler sayesinde temizlik daha sıkı bir şekilde sağlanmaktadır. Hasta sahipleri tarafından seçim yapılırken, istekler arasına ithal korkuluklarda Abs beyaz plastik de alınmaktadır.

Alüminyum Korkuluklarda Koyu Yeşil

Hasta yatağı korkulukları hastanın güvenliği açısından çok önemlidir. Ancak hasta yatarken beyaz korkuluklar uzun vadede sıkıntılar yaratmaktadır. Korkuluk arkasından görünenlerin bütünlüğünü bozmakta ve dikkati üzerine toplamaktadır. Hasta ile çevrenin iletişiminin sürekli açık bulundurulması çok büyük bir önem arz eder.

O yüzden birçok hasta ve yakını tarafından beyaz olmayan korkuluklar tercih edilir. Koyu yeşil korkuluğun amacı da budur. Sırf estetik amaçlar ile değil, hastanın dikkatini çevreye yoğunlaştırmak için gerekli görülebilmektedir. Aynı zamanda hastalık döneminde sıkıcılık arz eden beyaz ve gri renklerden bir derece de olsa uzaklaşmayı sağlar.

Alüminyum korkuluk malzemesi olarak ideal bir malzemedir. Hafiftir, çarpmalarda hastayı incitmez. Bazen hasta elini ya da ayağını istemeden korkuluklara çarpmakta ve kolayca canı yanmaktadır. Alüminyum korkuluk çarpmayı hafifletmekte ve hastanın eli ve ayağındaki incinmeyi önlemektedir. Bu yüzden en tercih edilen korkuluklar arasında alüminyum korkuluklar bulunmaktadır.

Ahşap Hasta Yatağı Alırken Dikkat Edilecekler

Ahşap hasta yatağı seçimi yapılırken bazı faktörlere dikkat ederek alım yapmak gereklidir. Bunlar arasında en önemlisi hastanın sağlık durumuna uygun yatak seçimidir. Zamanının neredeyse tümünü yatarak geçirecek bir hasta ise, bakım kolaylığı sağlayacak, sağa ve sola yatırılmasını kolaylaştıracak bir yatak olması gereklidir.

Sık sık başucu ve ayakucu değişik konumlara getirilebilmelidir. Hastanın yatağa değen ve bası yarası olmaya uygun noktaları değiştirilmeye uygun olmalıdır. Bunun sağlanması için bir ya da çift motorlu inme ve kalkma mekanizması tercih edilebilir. Değişik kiloda hastalara uygun hasta yatakları vardır. Aralarından en uygunu tercih edilmelidir.

Hasta yatağı tekerlekli olmalı, gerektiğinde oda içinde konumu rahatlıkla yardımcısı tarafından değiştirilmelidir. İki yatak tarafından da hastaya yardımcı olan kişi yaklaşabilmeli ve hastanın bakımını yapabilmelidir.

Yatakta kullanılan malzemeler ve boyalar sağlığa zararlı içerikte olmamalıdır. Kolayca temizlenebilen yüzeylere sahip olmalıdır. Gereksiz girinti çıkıntı gibi temizlenmesi ve hijyeni zor yüzey detayları olmamalıdır. Görsel olarak hasta ve yakınlarını sıkmamalıdır, gündelik yaşama alınması kolay bir obje olmalıdır.

Hastaya gerekebilecek serum asma aparatı olmalıdır. Bu aparatın gerekmediği zaman çıkarılabilir olması istenmektedir. Gerektiğinde de kısa sürede takılacak şekilde tasarlanmış olmalıdır. Aynı zamanda yatak, korkuluk ve tüm parçalar, kolay temizlenebilir, silinebilir ve bakteri üremesine uygun olmayan özellikte olmalıdır.

Hasta karyolasının boyutu standart hasta özel döşeklerine ve hava yatağına uygun olması gerekmektedir. Bu şekilde daha sağlıklı kullanımı sağlanacaktır. Yata vücut ısısı artıracak şekilde olmalıdır. Bunun yerine havalandırma delikleri, kanalları olan bir tasarımda olmalıdır.

Bu makale marmara medikal tarafından yazılmıştır. hasta yatağı kiralama

Oy verin