Havalı Yatak Çeşitleri: Hangi Yatağı Seçmelisiniz?

Havalı Yatak Çeşitleri: Hangi Yatağı Seçmelisiniz?

Havalı yataklar, hastaların konforu ve tedavisi için özel olarak tasarlanmış yataklardır. Bu yataklar, yara tedavisi, ameliyat sonrası tedavi ve uzun süreli yatak istirahatı gerektiren hastalıklar gibi durumlarda kullanılır. Havalı yataklar, bası yaralarını önlemek ve tedavi etmek için tasarlanmıştır. Ancak, farklı havalı yatak çeşitleri arasında seçim yaparken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır. Bu makalede, havalı yatak çeşitleri hakkında bilmeniz gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Alternating Pressure (Dönüşümlü Basınç) Havalı Yataklar
Alternating pressure havalı yataklar, hava hücrelerini dönüşümlü olarak şişirip boşaltarak yatağın bası noktalarını değiştirirler. Bu tip havalı yataklar, bası yaralarını önlemek ve tedavi etmek için etkilidir. Dönüşümlü basınç havalı yataklar, bası yaralarının oluşmasını önlemek için sürekli hareket halinde olan hastalar için idealdir.

Low-Air-Loss (Düşük Hava Kaybı) Havalı Yataklar
Low-air-loss havalı yataklar, havanın sızıntı yapmasını önleyen özel bir malzemeden yapılmış bir kaplamaya sahiptir. Bu tip havalı yataklar, hastaların cildinin kuru kalmasını sağlar ve nemlenmelerini engeller. Low-air-loss havalı yataklar, cildi tahriş olmuş ve yara açık olan hastalar için idealdir.

havali hasta yatagi cesitleri 24 2 2023

Lateral Rotation (Yanal Döndürme) Havalı Yataklar
Lateral rotation havalı yataklar, yatağın hastayı yan tarafa doğru hareket ettirerek bası yaralarının oluşmasını önlerler. Bu tip havalı yataklar, hastaların hareket etmesi zor olduğunda kullanılır. Yanal döndürme havalı yataklar, omurilik yaralanmaları ve felç gibi durumlarda idealdir.

Bariatric (Obez) Havalı Yataklar

Bariatric havalı yataklar, daha büyük boyutlarda ve ağır hastalar için özel olarak tasarlanmıştır. Bu tip havalı yataklar, normal bir yatağın dayanamayacağı ağırlıkları destekleyebilecek yapıya sahiptir. Bariatric havalı yataklar, obezite hastaları ve yatalak hastalar için idealdir.

Oy verin