Havalı Yatak Kiralama Modelleri

Havalı Yatak Kiralama Modelleri

Tıbbi amaçla kullanılan hasta yatağı modellerinden havalı yatak, özellikle yarası bulunan hastaların tercih ettiği, hasta ile yatak arasındaki basıncı azaltan özellikteki yataklara denir. Havalı hasta yatağı sayesinde hastalar daha rahat bir şekilde yatar. Sadece yarası olan hastalar değil yara oluşumunu engellemek isteyen hastalar için de uygun olan havalı yataklar, hastanın tedavi sürecini hızlandırmaya katkı sağlar. Havalı yataklar, motor içerir ve otomatik olarak çalışır. Motor sayesinde hastanın kilosu ve vücut yaralarının seviyesine göre basınç ayarlaması yapılabilir. Havalı yatak kiralamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı etkenler vardır. Havalı hasta yatağı kiralamadan önce yapılması gereken ilk iş mutlaka bir uzmana danışmaktır. Daha sonra bu işte üretim ve satış yapan firmalardan fiyat alıp karşılaştırma yapılmalıdır. Bu yazımızda havalı yatak kiralama modelleri hakkında çeşitli bilgiler bulabileceksiniz.

Havalı Yatak Modelleri

Havalı yataklar 1. derece ve 2. derece yarası bulunan hastalara uygun olarak üretilir. 150 kilo ve altındaki hastalar bu havalı yatak modellerini tercih edebilir. Hastanın vücuduna zarar veren yüksek basıncı hafifleten bu yataklar sayesinde yarası bulunan hastaların iyileşme süreci kolaylaşır ve yara oluşumu büyük ölçüde engellenir. Havalı yatak modellerinde vücudun her bölgesine farklı seviyede basınç uygulanarak hastanın konforunu en üst seviyeye getirmek ve kan dolaşımını hızlandırmak amaçlanır. Havalı yatak modelleri sessiz çalışan motorlara sahip olduğu için hem hasta için hem de hasta yakınları için rahatsız edici ses oluşturmaz.

Havalı yatak modelleri her karyolaya uygun şekilde üretilir. Böylelikle evinizde bulunan karyolaya kolaylıkla montajını yapabilirsiniz. Havalı yatağa gerek duymadığınızda yine kolaylıkla karyolanızdan kaldırabilir ve başka bir karyolaya montajını yapabilirsiniz. Mobil bir yapısı olması da hasta ve hasta yakınları için büyük avantaj sağlamaktadır. Hastanın, havalı yatak üzerindeki hareketlerini engellememek için havalı yatağın iki yanında bulunan kanatlar sayesinde havalı yatağı karyolanıza sabitleyebilirsiniz. Yatağın iç yapısında bulunan havalandırma özelliği sayesinde ise yatak sürekli havalandırılır ve böylelikle hastanın terlemesini engeller. Yarası bulunan hastalar için terlemek büyük bir sorun yaratacağından bu özellik sayesinde hastanın vücudu tahriş olmaktan kurtulur. Hasta bu şekilde temiz ve kuru bir yatakta yatar.

Havalı yatak modelleri 5 farklı başlıkta incelenebilir. Bunlardan ilki, tarihi eskilere dayanan klasik havalı hasta yataklarıdır. Bu modele aynı zamanda şeklinden dolayı baklava tipi yataklar da denmektedir. Bu modeller ince bir yapıya sahiptir ve yatağın yanında bir yapıştırıcı ile satılmaktadır. Yapıştırıcı sayesinde havalı hasta yatağı karyolaya kolaylıkla sabitlenebilir. Bu hasta yatağı şekli itibarı ile dokulara oksijen aktarır ve temizlemesi kolaydır. Ancak bu model kısa süreli kullanım için uygundur. Bir diğer model ise boru tipi havalı hasta yataklarıdır. Boru tipi havalı hasta yatakları 1. dereceye kadar olan yatak yaraları için uygundur. En fazla 120 kiloya kadar destekleyen bu hasta yatakları sürekli yatağa üfleyen bir sisteme sahiptir ve hasta yatağının çarşafını kuru seviyede tutar. Bu yatak modelinde pamuklu çarşaf kullanmak hastaya ekstra konfor katacaktır.

Bir diğer model ise A+B+C sistemli havalı hasta yatağıdır. A+B+C sistemli havalı hasta yatakları üç adet hava çıkışına sahiptir ve boru tipi havalı hasta yataklarının gelişmiş halidir. Bu havalı hasta yatağı modelinde 3 farklı hava girişi sayesinde daha fazla oksijen sağlanır ve basınç değeri sürekli değişmektedir. Bu model hem yara oluşumunu engellemekte hem de ikinci derece yatak yaralarını tedavi etmekte yardımcı olur. A+B+C sistemli havalı hasta yatakları 130 kiloya kadar olan hastalar için uygundur.

Dördüncü model ise pozisyon veren havalı hasta yatağıdır. Pozisyon veren havalı hasta yatakları üçüncü derece yaralara dahi etkili olan modellerdir. Bu havalı hasta yatağı modelleri hastayı sağa ve sola döndürebilmektedir. Böylelikle sabit yatan hasta için avantajlı bir durum oluşturur.

Beşinci ve son model ise A klasman havalı hasta yataklarıdır. A klasman havalı hasta yatakları dört ve beşinci derece yaralara bile etki eden havalı hasta yataklarıdır. Bu havalı hasta yatakları hastaya istenen pozisyonu rahatça vermesini de sağlar. Diğer modellerde olduğu gibi hastayı sağa ve sola hareket ettirebilmesinin yanı sıra hastanın 45 dereceye kadar döndürülmesine de olanak sağlayabilmektedir.

Oy verin