Havalı Yatak Ne İşe Yarar?

Havalı Yatak Ne İşe Yarar?

İnsanlar çeşitli nedenlerle hastalanıp tedavi görmesi gerekebilir. Hastanede tedavi gören hastalar için kullanılan özel yataklar vardır. Bunlar hasta yatağı olarak isimlendirilir. Hasta yataklarının manuel ve elektrikli olan modelleri vardır. Modeller kendi aralarında özelliklerine göre çeşitlendirilir. Çeşitler arasında havalı yataklar da vardır. Havalı yatak ne işe yarar? Şeklinde sorular sıklıkla sorulmaktadır. Havalı yatak; vücuda uygulanan basıncı azaltmak üzere içi hava kanallarıyla donatılmış olan hasta yatağı çeşididir. Havalı yatak karyolası, vücutta yara oluşumunu engeller. Hatta oluşan yaraların tedavisinde etkilidir.

Hastaların tedavisi hastanede kısa veya uzun sürebilir. Hastane tedavi süreci biten hastalar evlerine taburcu edilir. Hastaların bir kısmının evdeki tedavisi kısa sürer ve sonra iyileşir. Bazı hastaların ise tedavisi uzun sürer. Bir kısım hasta ise artık hayatının geri kalanını yatakta geçirmek zorundadır. Özellikle uzun süreli ve yatalak hastaların ev tipi havalı yatak modellerini kullanması gerekir. Çünkü bu yataklar hastanın yatağa direk temas eden sırt, kalça, kulak gibi bölgelerde bası yarası oluşumunu engeller. Kan perfüzyonunu hesaplayarak hastanın yara sıkıntısını çekmesini engeller. Mekanik güvenliği olan havalı yataklar hem yatan hasta için hem de bakıcısı için konfor sunar.

Yatalak, felçli veya engelli hastalar yatakta kendileri dönemez ve hareket edemezler. Uzun süre vücudun belli noktaları yatağa temas edince basınç oluşur. Basıncın oluşmaması için bakan kişinin hastayı devamlı çevirmesi gerekir. Hasta insanı çevirmek kolay olmadığından yara oluşması kaçınılmaz olur. Oluşan basınçla bu bölgelerde kızarmalar, morarmalar ve en son aşamada yaralar oluşur. Havalı yatak ne işe yarar? Şeklinde soru soranlara cevabımız; basınç oluşumunu engellemek ve normal kan devrinin devam etmesini sağlar. Böylece vücutta yatak yarası oluşumu engellenmiş olur. Havalı hasta yatağını şu kişiler kullanmalıdır;

 • Uzun süre yatmak zorunda olanlar
 • Vücudunda uzun süre yatmaktan dolayı yara oluşmuş hastalar
 • Sıcak mekanlarda uzun süre oturarak veya yatarak aynı şekilde kalmak zorunda olan hastalar

Havalı yatakların içinde hava kanalları vardır. Bu kanallar vücudun basınç oranını azaltır, vücudun yatağa temas eden kısmının hava almasını ve masaj yaparak basıncın dağılmasını sağlar. Böylece yara oluşumu engellenir.

Havalı Yatağın Özellikleri

Sağlıklı insanlar dahi uzun süre yattığında vücudunda çeşitli ağrılar ve sıkıntılar oluşur. Uzun süre veya hayatının devamını yatarak geçirmek zorunda olan hasta olunca vücudun verdiği tepkiler daha fazla ve yüksek seviyede olacaktır. Yaşlı hastaların vücutlarında gençlere oranla daha hızlı deformeler olur. Havalı yatak ne işe yarar? Sorusunun cevabı tam da burada karşımıza çıkmaktadır. Hastanın vücudunun devamlı yatmaktan dolayı vereceği tepkileri ortadan kaldırır. Çünkü havalı yataklar özel donanımlar ve yüksek teknoloji ile üretilmiştir.

Uzun süre normal yatakta yatan hastaların vücutlarındaki basıncı azaltabilmek için devamlı çevrilmesi gerekir. Çevrilmeyen hasta çok ağrı ve acı yaşar. Çok terleyen veya altına yapan hastalarda durumun ciddiyeti daha üst seviyededir. Tek bir kişinin hastayı çevirmesi ise oldukça zordur, ciddi bir kuvvet gerektirir. Oysaki havalı hasta yatağı hastanın çevrilmesini ve yatağa temas eden kısımlarının basıncını azaltılarak daha çok havayla temas etmesini sağlar.

Havalı yataklar, motorlu veya elektrikli olarak isimlendirilen yatak çeşitlerindendir. Yatak iki parçadan oluşur;

 • Özellikleri harekete geçiren yatak motoru
 • Hava kanallarından oluşan havalı yatak

Medikal ürünler arasında yer alan yataklar hastanın kilosuna ve durumuna göre alınır. Yatak yarasının oluşma durumuna göre seviyesi ayarlanır. Basınç ayarlaması yapılarak oluşan yaranın tedavisi veya yara oluşumunun engellenmesi sağlanır. Yatak yaraları genellikle kalça, kuyruk sokumu, diresek, topuk, kulak kepçeleri gibi yatağa temas eden bölgelerde görülür. Yatağın içinde bulunan hava kanalları elektrikli motor sayesinde sırayla şişer ve iner.

Havayla dolan kanallar hem vücudun daha çok oksijenle temas edilmesini sağlar hem de basıncın azalmasına yardımcı olur. Sırayla şişme yapması masaj etkisi meydana getirir. Hafifçe vücudu çevirdiği için de yara oluşumu engellenir. Havalı yatak ne işe yarar? Diye merak edenler kullanan ile kullanmayan iki hasta arasındaki farkları görerek anlayabilir. Vücudun yapısı düşünülerek ortopedik olarak üretilen yatakları çok fazla terleyen ve obez olanlar da kullanabilir. Yatak hastayı rahat ettirdiğinden kaliteli ve konforlu uyku uyumasını sağlayarak tedavisine de yardımcı olur. Tedavide dinlenmenin ve uykunun etkisi tartışma götürmez bir gerçektir.

Havalı Yatak Çeşitleri

Hastası için yatak arayışında olanlar havalı yatak ne işe yarar? Sorusu kadar kaç çeşit olduğunu da merak etmektedir. Havalı yatak fiyatları modellerine, kalitesine ve özelliklerine göre değişmektedir. Havalı yatak üretimi yapan firmalar genellikle havalı yatak satışı yapmaktadır. Fakat bazı hastaların durumları hakkında doktorlar belli bir süre düzelme olacağına dair öngörüde bulunurlar. Belli süre yatacak olan hastalar için firmalar havalı yatak kiralama seçeneği sunmaktadır. Tedavi süresi için belli bir miktar bedel ödenerek kullanılan yatak, tedavi bitince geri iade edilir. Tedavi beklenenden uzun sürerse kira süresi uzatılabilir. Kiralanabilen veya satın alınabilen havalı yatak çeşitleri şunlardır;

 • Baklava Tipi Havalı Yataklar; Hava kanallarının modeli baklava dilimi olduğundan dolayı baklava tipi havalı yatak olarak adlandırılmıştır. Baklava modeli yatağın üst kısmındadır. Baklava tipi havalı yatak çeşidinin hava üfleme özelliği yoktur. Yaklaşık olarak 5 cm kalınlığındadır. Havalı yataklar içinde minimum faydayı sağlayan çeşittir.
 • Boru tipi havalı yatak; Hava kanalları boru şeklindedir. Boru tipi havalı yatak modeli kendi arasında A+B veya A+B+C gibi çeşitlere ayrılmaktadır. En gelişmiş olan modeli A+B+C’ dir. En ağır bası yaralarının dahi iyileşmesine katkı sağlar. Hastanın terlemesini önlemek için hava üfleme özelliği vardır. Hava üfleme özelliği yara oluşumunu da engeller. Yara oluşmasını engellemek ve yarayı iyileştirmek adına en etkili olan yatak tipidir. Kalınlığı 7 cm’den başlar 14 cm’e kadar çıkmaktadır. Eni kalın olan boru tipi hasta yatakları daha etkilidir.
 • Pozisyon aldıran havalı yatak; Hastanın sağa sola dönmesini sağlayan yatak çeşididir. Üfleme ve basınç özelliği bulunan pozisyon aldıran havalı yatak modeli, refakatçinin hastayı çevirme yükünü alır. Havalı yatak ne işe yarar? Olduğunu anlamak için pozisyon aldıran yatakların çalışma sistemi dikkatlice incelenebilir.

Havalı yataklar, firmaların garantisi altındadır. Yatakların garanti süreleri modeline ve markasına bağlı olarak değişir. Net ve kesin garanti süresini öğrenmek için üretici firma ile görüşmek gerekir. Garanti süresi boyunca yatakta meydana gelen olası arızalar firma tarafından karşılanır. Garanti süresi bittiğinde tamir ve diğer işlemlerde firma parayla yardımcı olur.

Havalı Yatağın Faydaları

Hasta olanlar yatak almak için araştırma yaptığında karşısına havalı yataklar çıkacaktır. Havalı yatak ne işe yarar? Hakkında bilgisi olmayanlar için faydalarını sıralayacağız. Havalı yatakların faydaları;

 • Kan dolaşımının sağlıklı gerçekleşmesine yardımcı olur. Havalı yataklar, üzerinde yatan hastanın pozisyon almasını sağlayarak hareket ettirir. Hava deliklerinden üflediği hava ve pozisyon aldırması ile kan dolaşımının artmasını sağlar. Böylece basınç noktaları değişir ve yara oluşumunu engelleyen bir konfor elde edilir.
 • Alternatif basınç noktalarının varlığı vücudun daha rahat hareket etmesini sağlar. Havalı yataklar medikal ürünlerdir. Yani tamamen üzerinde yatan kişinin sağlığı düşünülerek üretilmiştir. Alternatif basınç noktaları sayesinde hastanın vücudunda ağrı ve yara oluşması söz konusu olmaz.
 • Düşük hava sızmasına izin veren delikler sayesinde hastanın vücudunun terlemesi engellenir. Terleyen hastanın vücudunda daha çabuk yara oluşur. Terleme olmayınca yara oluşumu engellenir. Yatakların üretiminde en son teknoloji kullanılmıştır. Düşük hava kaybı teknolojisi sayesinde ortaya çıkan hava sızıntısı hastaya havada uçuyormuş hissini verir.
 • Havalı yatakların kullanımı çok kolaydır. Hastanede kullanılan yatakların ev tipleri de vardır. Kurulumu çok basit olan yataklar evde rahatlıkla kullanılabilir. Motor ve havalı yataktan oluşur. Ağır şilteli yataklara oranla kullanımı daha rahat, konforlu ve sağlıklıdır.

Hastalar ve yakınları için havalı yatak ne işe yarar? Sorusunun cevabı kadar devletin yatağı karşılayıp karşılamadığı da önemlidir. Havalı yatakların satışı ve kiralaması yapılmaktadır. Hayatının devamını yatakta geçirecek olan hastalar ve uzun süre yatarak tedavi olması gerekenler için havalı yatakların satın alınması daha mantıklıdır. Kısa süre yatacak hastalar için kiralama makuldür. Hastası uzun süre yatacağı halde maddi durumu müsait olmayanlar devletten yatak yardımı alabilir mi? Bu çok önemli bir sorudur.

Devlet, hasta vatandaşlarını mağdur etmemek için bakıcı maaşı, bez yardımı gibi yardımlar yapar. Havalı yatak yardımı için devletin durumdan haberdar edilmesi gerekir. Bunun için il Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilmelidir. Dilekçe verilirken hasta için doktorun yazdığı reçete, hastanenin verdiği rapor eklenmelidir. Reçete ve rapor olmadan devlet yatak yardımı yapmaz. Gerekli incelemelerden sonra yatak kişinin evine gönderilir. Yani yatağın parası değil kendi teslim edilir.

kaynak: https://www.marmaramedikal.com/

5/5 - (1 oy kullanıldı.)