Havalı Yatak Nedir?

Havalı Yatak Nedir?

Hastalara özel olarak tasarlanan ve vücuda yapılan baskıyı azaltmak, basıncı en aza indirgemek adına dizayn edilen havalı yatak, yaralanma riskini de en aza indirgiyor ve hastaların istirahat döneminde çok daha rahat bir şekilde dinlenebilmelerine de fırsat veriyor. Ev bakımı sürecinde ihtiyacınız olabilecek özel ürünlerden bir tanesidir ve havalı yatak nedir? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz özelliklerine de göz atalım…

  • Basınç ayarlamaları otomatik bir şekilde yapılabilir ve hastanın uygunluk durumuna göre bu seviyeyi arttırıp azaltmak da mümkündür.
  • Yatak aktif bir şekilde çalışmaya devam ettiği takdirde basınç değerinin sabit kalması da engelleniyor ve devam eden bir değişim söz konusu hale geliyor.
  • Alternatif modellemeleri ile birlikte engelli hastaların yanı sıra obezler için de fayda sağlamaktadır. Yine aşırı terleme problemi olan hastalar için de özel olarak tasarlanan havalı yatak modelleri mevcuttur.

Havalı Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Bilinen 3 farklı hava yatağı türü var ve an itibarıyla bu modellerin satışı da devam ediyor. Havalı yatak çeşitleri başlığı altında bu ürünlere hep birlikte göz atacağız…

Baklava Tipi Modeller;

Adını aldığı görüntüyü bizimle buluşturan bu modeller, baklava dilimi hava kanalları ile dikkatleri üzerine çekiyor ve gayet konforlu bir yapı olduğunu da belirtmekte fayda var. Engelli hastaların yanı sıra obezler için de oldukça rahatlatıcı bir yatak modelidir.

Boru Tipi Modeller;

Bu yatak modelinde hava kanalları birbirine paralel şekilde konumlanmış ve boruyu andıran bir şekle sahiptir. A+B ile birlikte kendi içinde A+B+C olarak da çeşitlendirildiğini söyleyebiliriz. Yara tiplerinin en üst seviyesine kadar fayda sağlıyor ve dördüncü tip yaralarda da en uygun yatak modeli olduğunu belirtmek gerekiyor.

Hava üfleme eylemini sürekli olarak gerçekleştirdiği için özellikle çok fazla terleyen hastaların tercih etmesi gereken bir model olduğunu düşünüyoruz.

Pozisyon Değişikliğini Aktif Kılan Modeller;

Sıkça pozisyon değiştirmesi gereken hastalar için en uygun havalı yatak modellerinden bir tanesidir. Hastanın yanı sıra bakıcı kişi için de rahatlatıcı bir model olduğunu söylemek mümkün.

Havalı Yatak Nasıl Kullanılır?

Havalı yatak çeşitleri sonrasında dilerseniz havalı yatak nasıl kullanılır? Sorusuna da detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalışalım. Bu ürünler sizlere iki farklı parça şeklinde sunuluyor. İlk parça yatağın kendisi, diğer parça ise bu yatağı hazır hale getirmek adına kullanacağınız hava motorudur.

Motor yardımı ile yatağı kısa süre içerisinde hazır hale getirebiliyorsunuz ve hastaya uygun şekilde şişiriyorsunuz. Burada herhangi bir efor sarf etmeniz gerekmiyor çünkü kullanacağınız motor sayesinde bu yatak türünü hazır hale getirmek tahmin ettiğinizden çok daha kolay olacaktır.

Havalı yatak nasıl kullanılır? Sorusu çok sık karşımıza çıkıyor ve burada en önemli detay, yatağın hastaya uygun bir şekilde ayarlanmasıdır. Şişirme eylemi oldukça basit ve bu süreç tamamlandıktan sonra hastanın pozisyonuna göre de bir ayarlama yapmak gerecektir. Doğru kullanım sayesinde elbette daha fazla fayda sağlayacak ve en önemlisi de hastanın rahat etmesine yardımcı olacaksınız.

Havalı yataklar, birçok farklı hasta için hizmet ediyor ve yazımızın başında da dile getirdiğimiz gibi hem engelli hastalar için hem de obezler için uygun modellerden bir tanesidir. Kullanımı oldukça kolay ve uzun ömürlü olmaları da yine bu yatak türünü popüler ve tercih edilir hale getiren en önemli detaylardan bazılarıdır.

Boru Tipi Havalı Yatakları

Birbirine paralel şekilde konumlanmış ve bir boruyu anımsatan hava kanalları ile tasarlanan boru tipi havalı yatakları, en kullanışlı havalı yatak modellerinden bir tanesidir. Fiyatları oldukça uygun ve hazır hale getirilmesi de çok fazla zamanınızı almayacaktır. Kolay kullanımın yanı sıra uzun ömürlü olması da bu yatak türünü daha tercih edilir hale getiriyor.

Bununla birlikte boru tipi havalı yatakları basınç ülserinin tedavisinde de özel bir yere sahiptir ve yardımcı bir ürün olarak lanse edildiğini de belirtmek gerekiyor. Şişirme işlemi oldukça kolay ve işiniz bittiğinde yani kullanım yapmayacağınız zamanlarda da hava bandını çekerek sizler de yatağı eski haline getirebiliyorsunuz.

Sessiz motor sistemine sahip olan yataklar çok daha fazla tercih ediliyor ve işlevsel bir yapıya sahip olduklarını da söyleyebiliriz. Fiyatlar konusunda detaylı bir araştırma yaparsanız eğer karşınıza çok sayıda marka, model ve rakam çıkacaktır.

Havalı Yatak SGK Ödemesi

Havalı yatak sgk ödemesi hali hazırda sorunsuz bir şekilde yapılıyor ve hastalar bu durumdan fazlasıyla memnun görünüyorlar. Hastane kurulundan alacağınız rapor ve reçete ile birlikte İl SGK kurumuna uğramanız e taleplerinizi oluşturmanız yeterli olacaktır. Rapor teslimatını yaptıktan hemen sonra havalı yataklarınızı almamalısınız çünkü bu tür durumlarda SGK deme yapmıyor. Sunduğunuz rapor ve ilgili belgeler doğrultusunda ihtiyacınız olan havalı yatak SGK tarafından adreslerinize gönderiliyor.

Bazı hastalar bu konuda hataya düşüyor ve herhangi bir ödeme alamadıkları ya da yatak desteği alamadıkları için şikayetçi oluyorlar. Prosedür oldukça açık ve yıllardır aynı sistem uygulanıyor. Rapor ve belgeleriniz onaylandıktan kısa bir süre sonra yataklarınız adreslerinize gönderilecektir. Bu konuda biraz sabırlı olmanız gerekiyor ve olumu geri dönüşü de beklemek durumundasınız.

Havalı yatak sgk ödemesi ile birlikte hastaların yanı sıra hasta yakınları da büyük bir masraftan kurtulmuş oluyor. Uygulanan bu sistem sayesinde sizler de gönül rahatlığı ile tedaviye başlayabileceksiniz. Masrafları azaltmak ve devlet yardımı ile birlikte hasta bakımını daha kolay hale getirmek adına uygulanan güzel bir sistem ve az önce de dile getirdiğimiz gibi hem hastalar hem de hasta yakınları bu uygulamadan fazlasıyla memnunlar.
kaynak: https://www.marmaramedikal.com

Oy verin