Neden boru tipi havalı yatak kullanmalıyız?

havali yatak 3 8 2020 576x1024 1

Neden boru tipi havalı yatak kullanmalıyız?

Hastalar uzun süre yatmak zorunda olduklarında vücutlarında yaralar çıkar. Bası veya yatak yarası olarak isimlendirilen bu yaraların oluşma nedenleri vardır. Bu nedenler arasında; cildin hava ile çok az temas etmesi, vücudun belli noktalara artan basıncı ve hareketsiz kalan vücuttaki kan akışının yavaşlaması bulunur. Uzun süre yatan özellikle felçli hastalarda bası yarası çok fazla görülür. Yaraların oluşmasını engellemek için hastanın devamlı çevrilmesi gerekir. Çevrilmezse oluşan yaralar hastayı rahatsız edecektir. Yaraların tedavisi ise o kadar kolay olmamaktadır. Hasta olan insan bedenini bıraktığından çok ağır olur ve çevrilmesi ciddi anlamda zor olur. Boru tipi havalı yatak modellerimiz beden gücüne ihtiyaç olmadan, bakan kişinin işlerini kolaylaştırıp hastayı rahat ettirmektedir.

Boru Tipi Havalı Yatak Özellikleri

Hastaların bası yarasına karşı etkili şekilde korunması gerekir. Korunma sağlayabilmenin ve oluşan yaranın tedavi edilebilmesinin en etkili çözümü boru tipi havalı yatak kullanmaktır. Boru tipi havalı yatak modellerimizde, yatay olarak sıralanmış boru şeklinde hava kanalları vardır. Boru şeklinde görünüme sahip olduğundan yataklara bu ad verilmiştir. Hava kanalları belli aralıklarla döşenmiştir. Modellerimize göre kanal sayısı değişmektedir. Kanallar birbirinden bağımsız olduğundan bozulma durumunda çıkarılıp tamir edilebilmektedir. Kanallar sırayla şişmekte ve inmektedir. Sırayla şişme ve inme masaj etkisi yaparak basınç noktasını değiştirir ve kan dolaşımını hızlandırır. Böylece yara oluşumunu engeller.

Boru Tipi Havalı Yatak Avantajları

Standart yataklarda yatan hastaların vücutlarında yara oluşma ihtimali çok yüksektir. Yatak ortopedik dahi olsa bile hava kanalı olmadığından bedenin yatağa temas eden kısmı havasız kalır. Havasızlık ve yatağın sertliği basıncın etkisini artırarak zamanla ciltte açılmalara neden olur. Boru tipi havalı yatak modellerimizdeki kanallar vücudun basın oranını azaltır. Havalı duran yatağın bedene yaptığı baskı azaldığından hasta kendini daha iyi hisseder. Pozisyon verdiren yataklar hastayı 45 veya 30 derece olacak şekilde hafifçe çevirerek yara oluşumunu engeller, hastayı dinlendirir.

kaynak: https://www.marmaramedikal.com/

Oy verin