Oksijen Konsantratörü İle İlgili Merak Edilenler

Oksijen Konsantratörü İle İlgili Her Şey

Oksijen konsantratörü genel olarak yoğun bakım tedavisi görmek zorunda olan ve göğüs hastalıklarında sorun yaşayan hastaların tedavisinde kullanılır. Bu hastaların evde tedavilerini devam ettirebilmeleri için bu cihaza gereksinimleri bulunur. Kronik solunum ve KOAH gibi hastalıklarda ciddi nefes problemleri olduğu söylenebilir. Bu hastaların daha rahat solunum imkanı bulabilmelerinde cihazlar önemli bir tedavi destekleyicisidir. Cihazlar ortamdaki havayı alıp ayrıştırır ve hastaya saf oksijen olarak ulaştırır. Elektrikli bir cihazdır. Bu nedenle hastanın bulunduğu ortamda sürekli olarak elektrik olmasına dikkat edilir.

Oksijen konsantratörü cihazları farklı türlerde üretilir. Her hastanın ihtiyaç duyabileceği standart bir kullanımı vardır. Medikal cihazlar arasında günümüzde en çok tercih edilen cihaz türleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu cihaz yardımı ile çok rahat bir şekilde hastalar kısıtlanmadan nefes alabilir ve daha özgür bir şekilde hareket etme imkanı bulabilirler. Cihazların nasıl kullanıldığı ise genel olarak cihazlardan sorumlu olan teknikerler bilgilendirme yapmaktadır. Profesyonel bir cihaz olduğu için her hastanın tedavisinde olumlu etkileri ile öne çıkar.

Oksijen tedavisi almanın en güvenilir ve verimli kaynaklarından biri olması bu cihazların giderek daha geniş bir hasta kitlesi tarafından tercih edilir. Bu cihazlar havada bulunan oksijeni ayrıştırarak daha yüksek safiyette oksijen haline getirir. Kısacası havayı filtre eder ancak ortamda bulunan oksijen seviyesinde bir değişim yaratmaz. Bu bakımdan son derece avantajlı bir cihazdır.

Oksijen Konsantratörü Avantajları

Oksijen konsantratörü hastalar açısından son derece önemli avantajlar sağlar. Bu ürün kullanıldığı andan itibaren hasta için hayatı daha da kolay hale getirir. Oksijen alma problemi yaşayan ve kronik solunum sorunları olan kişilerin doktor tavsiyesi ile alıp kullanabilecekleri bu cihaz kullanıcı gereksinimlerine tam olarak yanıt verir. Bu cihazın hastalar üzerindeki faydaları hakkında ise şunlardan bahsetmek mümkün olabilir:

 • Bu cihazlar %100’lük büyük miktardaki oksijenleri küçük bir alanda saklama imkanı sunar.
 • Bu cihazlar elektrikle ya da batarya ile çalışabilirler.
 • Taşınabilir olduklarından kullanıcılar bu cihazlar ile daha rahat hareket edebilirler.
 • Oksijen ihtiyacı olan kişiler tıbbi müdahaleye gerek olmaksızın oksijen ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
 • Amaca ve ihtiyaca yönelik olarak farklı çeşitlerinden yararlanmak mümkün olur.

Oksijen konsantratörü kullanmadan önce doktora başvurmak ve doktorun direktifleri ile kullanmaya başlamak ise bu süreçte son derece önemli noktalar arasında yer alır. Aynı zamanda kullanılacak cihazların mutlaka hastalığın boyutlarına göre olması da önemli bir kriterdir.

Oksijen Konsantratörü Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde teknolojinin ilerleme kaydetmesi ile birlikte nefes alma problemi yaşayan hastalar için farklı cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlar içerisinde en çok tercih edilen ve hastalara kolay yaşam imkanı sunan cihazlardan biri de Oksijen konsantratörü cihazıdır. Bu cihazın farklı türleri bulunur. Doktorun yazdığı reçete doğrultusunda ve hastalığın derecesinde göre bu cihazların kullanılması gerekir. Ancak reçete zorunlu değildir. Her cihazın kapasitesi ve özellikleri birbirinden farklılık gösterir. Bu cihazın türleri şunlardır:

 • Kişisel oksijen istasyonu
 • Taşınabilir oksijen konsantratörü
 • 10L/dk oksijen konsantratörü
 • 5L/dk oksijen konsantratörü
 • 3L/dk oksijen konsantratörü

Olmak üzere beş farklı türü bulunur. Her cihaz kendine özgü özellikleri ve faydaları ile öne çıkar. Hastaların ihtiyaç duydukları oksijeni en iyi şekilde sağlayan cihazlar arasında yer almaktadır. Bu cihazların kullanımında ise birtakım talimatlara dikkat etmek gerekir.

Oksijen Konsantratörü Nasıl Çalışır?

Oksijen konsantratörü havadaki havayı emer ve toz bir filtreden geçirir. Bu hava tozlarından ve büyük çaplı kir partiküllerinden tamamen arınır. Daha sonra temizlenen hava basınçlı bir şekilde moleküler elek sistemine gönderilmektedir. Bu sistemde nitrojen gazı tutulur ve oksijen gazının da geçmesine izin verilir. Geçişi engellenen azot gazı egzoz sistemi ile belirli aralıklarla tekrar dışarıya atılır. Oksijen gazı ise cihazın haznesinde birikir. Bu cihazlar uygun bir basınca ulaştıktan sonra kullanıcıya gönderilmektedir. Kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusunda oksijen miktarını cihaz üzerinden ayarlayabilme şansına sahiptir.

Oksijen kullanıcıya ulaşmadan önce eğer var ise cihazın su kabından geçerek nemlendirilebilir. Sonrasında da oksijen maskesi ve oksijen kanülü ile oksijen kateteri de medikal ürünler yardımı ile kullanıcının rahat bir şekilde nefes almasına imkan tanınır. Oksijen kanülleri ile kateterler kullanıcılar tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Ancak maskeler daha az tercih edilmektedir. Kişiler kanül ya da kateter kullandıklarında daha rahat bir şekilde yemek yiyebilmektedirler. Aynı zamanda rahatlıkla öksürebilir ve hareket edebilirler. Aynı zamanda oksijen maskelerine göre daha ekonomiktir.

Oksijen kanüllerinin de uzunlukları kullanıcıya ulaşan oksijenin basıncı ve akışında herhangi bir değişim yaratmaz. Bununla birlikte 15 metre kadar uzunluğa da ulaşabilirler. Sabit türde olan türlerde uzun süreli olarak tedavilerde kesintisiz olarak çalışabilme kapasitesine sahiptir. Oksijen tüplerine göre de daha ekonomik cihazlardır. Taşınabilir ürünler ise çok daha ergonomiktir. Hastalar bulundukları yerden başka bir yere gitmek istediklerinde bu cihazları yanlarında taşıyabilirler.

oksijen konsantratörü philips respironics everflo

oksijen konsantratörü philips respironics everflo

Oksijen Konsantratörü Kullanım Talimatları Neler?

Oksijen konsantratörü kullanmadan önce mutlaka talimatları yakından incelemek gerekir. Kişiler kullanım talimatları doğrultusunda titizlikle hareket ettiklerinde cihazdan en iyi şekilde yararlanabilirler. Bu cihazı kullanırken şu detaylara dikkat etmek gerekir:

 • Oksijen konsantratörünü ve kablosunu mutlaka sıcak yüzeylerden uzak tutmak gerekir. Kablo ve fiş zarar görmüş ise zedelenmiş olan cihazları kullanmamak gerekir.
 • Cihazların hava giriş aralıklarının havadar bir alanda yerleştirilmesi önemlidir.
 • Cihazları kir ve dumandan arındırılan bir alanda muhafaza etmek gerekir.
 • Cihazın zarar görmesi, düşmesi, su ile temas etmesi durumunda mutlaka yetkili servise ulaşmak gerekir.
 • Cihazın açık olan bölgelerine bir şeyler yerleştirilmemesi gerekir.
 • Hava deliklerinin kapanmaması gerekir. Yastık gibi yumuşak yerlere yerleştirilmemesi de önemlidir.
 • Cihazın parçalarını herhangi bir örtü içerisine sarmamak gerekir.
 • Cihazları ev ortamında herhangi bir yere koymanızda sorun olmaz. Ancak çalışma esnasında yatak ve kanepe ya da duvar gibi alanlarla arasında en az 25 cm mesafe olmalıdır.
 • Ürünün güvenli çalışması için parça ve filtrelerini orijinal tercih etmek gerekir.
 • Bu cihazlar 24 saat çalışacak şekilde üretilir. Ancak 7-8 saat sürekli kullanımdan sonra kişilerin 30 dakika cihazı dinlendirmesi gerekir.
 • Aşırı ısınmalara karşı dinlendirmek cihazın ömrünü uzatır.
 • Cihazı yüksek rakımlı bir yerde kullanacaksanız üretici firma ile görüşmelisiniz.

Bu detaylara dikkat edildiğinde Oksijen konsantratörü cihazını çok daha iyi standartlarda kullanma imkanı bulabilirsiniz. Profesyonel bir kullanım imkanı sunuyor olması oksijen sıkıntısı yaşayan hastalar için önemli bir avantajdır.

Oksijen Konsantratörü Fiyatları Ne Kadar?

Oksijen konsantratörü fiyatları hastalar için önemli konulardan biridir. Bu süreçte her hastanın temin edebileceği standartlarda üretilen bir cihazdır. Beklentilere tam olarak yanıt veren bu cihazlar kullanıcı açısından önemli bir kolaylık sunar. Cihazın temin edilmesinde farklı alternatifler mevcuttur. Genelde hastalar satın almak ister. Ancak kısa süreli kullanılacak ise kiralama avantajlarından da yararlanılabilir. Oksijen konsantratörü fiyatları 500 dolar ile 1000 dolar arasındadır.

Kiralama satın almaya göre daha uygun fiyatlardadır. Bununla birlikte uzun süre kullanmayı düşünen hastalar için bu cihazlar uygun ve ulaşılabilir fiyatlarla satılmaktadır. Cihazları temin etmek ise son derece kolaydır. Doktor tavsiyelerine uyarak kiralayabilir ya da satın alabilirsiniz.

https://www.marmaramedikal.com/

5/5 - (1 oy kullanıldı.)