SAĞLIK VE TEDAVİ İÇİN HASTA YATAKLARI

Hastaların tedavi ve iyileşme sürecinde kullandıkları yataklara verilen addır. Hastaların rahatı ve konforu düşünülerek tasarlanmıştır. İnsan bedeni hastalık halinde dinlenme ihtiyacı duyar. Dinlenme doğru yatakta sağlanırsa tedavi süreci daha kısa olabilir. Kısa süreli yatakta tedavi görmesi gereken hastalar için durum böyle iken yatağa bağlı olanlar için yatak çeşidi çok daha büyük önem taşımaktadır. İnsana ve insan sağlığına verdiğimiz değerden dolayı yataklarımızı son dönemin en gelişmiş teknolojileri ile üretmekteyiz. Son derece dayanıklı ve kullanışlı olan hasta yataklarımız, hastayı rahat ettirmektedir. Felç gibi durumdan dolayı hayatının geri kalanını yatağa bağımlı geçirmek zorunda olanlar düşünülerek yataklarımız daha özenli dizayn edilmiştir.

Hasta yataklarını birçoğumuz hastane odalarında, sağlık ocaklarında, kliniklerde veya yoğun bakım ünitelerinde görmüşüzdür. Hastane tedavisi bitip tedaviye evde devam etmesi gereken hastalar için ev tipi hasta yatakları üretmekteyiz. Hastaların her türlü ihtiyacını karşılamak amacıyla üretilmiş olan yataklarda bütün ayrıntılar düşünülmüştür. Örneğin;

  • Hastaların dengelerini kaybedip düşme ihtimallerine karşı yanlarda ve ayak kısmında korkuluklar vardır. Bu korkuluklar istendiği zaman kaldırılabilir. Kaliteli çelikten üretilen korkuluklar dayanıklıdır. Yorgan ve benzeri malzemenin aşağı düşmesini de engeller.
  • Hasta yataklarımızda lazımlık bulunabilir. Yataktan kalkamayacak olan hastalar için yatağın ve karyolanın ortasında bulunan deliğe lazımlık yerleştirilir. Hasta tuvalet ihtiyacını buradan karşılar.
  • Serum ve benzeri tedavi ürünleri için askı gibi aksesuarlar bulunur.
  • Doğrulabilecek, yemeğini kendi yiyebilecek hastalar için yemek standı bulunur. Yemek zamanında yatağa uygun olarak tasarlanmış stant çekilerek yemek kolaylaştırılır. Yemek işi bittikten sonra stant kenara çekilir.
  • Oturmak, kitap okumak veya pozisyon değiştirmek için yataklarda sırt, ayak kısımları hareketlidir.
  • Yataklarımız tekerlekli olduğundan kolayca çekilebilir. Acil durumlarda hasta ambulansa ve benzeri mekana kolayca sevk edilir.
  • Hastaların hastane psikolojisinden kurtulması için yatakları ahşap kaplama olarak tasarlamaktayız. Odanın dekorasyonuna uygun renk ve tarzda yapılabilmektedir.

Marmara Medikal Hasta Karyolası Modelleri Nelerdir?

Hasta yataklarının normal yataklardan farklı olması gerekir. Bunun nedeni üzerinde yatacak olan kişinin hastalığından kaynaklı ağrıları, sızılarının olmasıdır. Hastanın ağrısını azaltıp rahat uyumasını sağlamalıdır. Konforlu olması durumunda hasta ağrı ve sızısını daha az hissedecektir. Ayrıca yapılacak olan tedavi için gerekli donanıma sahip olmalıdır.

Hasta yataklarımız normal yataklara göre üstün özelliklerle donatılmıştır. İşlevsel özelliklere sahip olan yatakların kullanımı genellikle çok basit ve kolaydır. Hastanın kendi hareket edemese bile yataklarımızın özellikleri sayesinde hastaya hareket özgürlüğü tanınır. Örneği hasta başını kendiliğinden kaldıramasa bile sırt kısmı hareketli yataklarımız sayesinde hastamız kaldırılır. Hastanın kilosuna, hastalığına uygun çok çeşitli yatak modellerimiz vardır.

Hastanelerde kullanılan yatakların ev modelleri de vardır. Motorlu çeşitlerimiz arasında bulunan üç motorlu ve kolon motorlu modellerimiz genellikle yoğun bakımlarda kullanılmak üzere üretilir. Evde kullanımına pek uygun değildir. Fakat diğer modellerimiz hem evde hem de hastane gibi sağlık kurumlarında kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Evde ve sağlık kurumlarında kullanılan hasta yatağı modellerimiz:

Manuel Motorsuz Hasta Yatakları

Bu yataklarda hidrolik piston, rank manivela, , amortisör, kademeli makas gibi mekanik sistemler kullanmaktayız. Sabit, bir ayarlı, iki ayarlı ve üç ayarlı çeşitleri vardır. Bir ayarlı; sadece sırt kısmı hareketlidir. İki ayarlı; sırt ve ayak kısmı hareketlidir. Üç ayarlı; sırt ve ayak kısmının hareketliliğine yukarı aşağı inip kalkma özelliği eklenmiştir. Motorsuz modellerimiz manueldir. Özellikler elle yapılan müdahale ile kullanılır.

Motorlu Elektrikli Hasta Yatakları

Elektrikle çalışan bu modellerde farklı sayıda motor bulunur. Motor sayısına göre yatağın özellikleri artar. Yatağın özellikleri kumanda üzerindeki tuşlar yardımıyla sağlanır. Ev tipi motorlu yataklarımız, tek motorlu, çift motorlu ve üç motorludur. Tek motorlular sadece sırt kısmı hareketli olup 100 kg taşıma kapasitesi vardır. Çift motorlularda sırt ve ayak kısmı hareketli olup 200 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Üç motorlu olanlar asansörlü olarak da bilinen modellerdir. Yatak aşağı inip yukarı çıkmaktadır. Hastanın inmesi gerektiğinde veya sedyeye alınması durumunda düşmemesi için yatak aşağı indirilir. Sonrasında tekrar yükseltilebilir.

Geçici Hastalıklar için Hasta Karyolası Kiralama

Hasta yataklarını farklı model ve çeşitlilikte üretmekteyiz. Çünkü hastaların durumu ve ihtiyacı farklı farklıdır. Bazı hastalar yataktan kalkamadığı için tuvalet ihtiyacını kendi gideremez. Bu durumdaki hastalar düşünülerek lazımlıklı modeller geliştirdik. Hareketleri sınırlı olanlar kalkmakta ve kendilerini korumakta sıkıntı yaşayabilir. Bu hastalarımızı düşünerek yataklarımıza sağlam korkuluklar ekledir. Her detayı ve her özelliği uzun süren araştırma ve deneyler sonrasında üretilmiş olan yataklarımıza satın alarak veya kiralayarak sahip olabilirsiniz.

Hastanelerde, hasta yatakları kullanılır. Çünkü yatağın rahat olması ve hastanın ihtiyaçlarını karşılayacak özellikte olması tedaviye katkı sağlar. Doktorun, hasta bakıcının ve hemşirelerin işlerini kolaylaştırır. Hastane tedavisi bitip evde yatarak tedavi edilecek hastalar, hasta yatağı temin etmelidir. Böylece tedavilerini katkı sağlamış olacaklardır. Şayet hastanın iyileşmesi için doktorlar belli bir süre tayin etti ise yatak satın almak yerine kiralama seçeneğimizi kullanabilirsiniz. Kiralama ücretleri daha ekonomik olduğundan güzel bir seçenektir. Hastanın tedavi süresi için kiralanan hasta yatağı kullanılır. Tedavi süreci bitince geri iade edilir.

Hayatının geri kalanını yatağa bağımlı olarak geçirecek olan hastalar için yatak satın alınmalıdır. Hastada bası yarası oluşmaması, rahat ve konforunun yanında bakacak olan kişinin işlerini kolaylaştırmak için de hasta yatağı olmalıdır. Hastası belli bir süre içinde iyileşecek olan müşterilerimizi bazıları yataklarımızın kullanımının rahat ve konforlu olmasından dolayı satın alarak tedavi sürecinden sonra da kullanmaktadır. Ahşap kaplı modellerimiz bu düşünceye sahip olanlar için idealdir.

Havalı Yatak Nedir Hangi Durumlarda Kullanılır?

Hasta yatağı modelleri geliştirilmeden önce yatalak hastalarda bası yaraları olurdu. Bası yarası, devamlı yatmak zorunda olan hastaların yanlarında, sırtlarında çıkan yaralardır. Bu yaralar vücudun baskı yapmasından, kan akışının yatmakta dolayı yavaşlamasından, uzun süre aynı tarafa yatmaktan ve gerekli hava sirkülasyonunun olmamasından kaynaklanır. Bası yaralarının oluşmaması için eskiden yatalak hastalar belli aralıklarla çevrilirmiş. Hastalık durumundan kendini salan vücut ağırlaştığından çevirmek çok kolay olmamaktadır.

Havalı hasta yatak modellerimiz, eskiden yaşanan bu sıkıntıları gidermek için geliştirildi. Hasta karyolası üzerine konulan havalı yataklarımız iki parça halinde satılır. Havalı yatak ve şişirme aparatı. Şişirme aparatı veya motoru kullanılarak yatağa hava basılır. Havalı yatak içerisinde hava kanalları vardır. Kanallara hava basılınca şişer, Saniyeler içerisinde yatak kullanıma hazır hale getirilir. İhtiyaç durumu ortadan kalkınca havalı yatak indirilip kaldırılır. Uzun süre kullanıma uygun ve dayanıklı olan havalı yataklar, hastanın yatış pozisyonuna göre ayarlanabilir.

Havalı yataklar hastanın vücuduna yüksek basınç uygulanmasını engelliyor. Basınç uygulanmadığından dolayı yara oluşumu söz konusu olmadığı gibi hasta kendini daha rahat hisseder. Şişirme aparatı sayesinde kullanımı çok kolay olan yataklarda bir arıza olması durumunda yetkili kişilerin aranması gerekir. Yetkili kişiler tarafından bakımı ve onarımı yapılmayan havalı yataklarda beklenmeyen farklı arızalar baş gösterebilir.

Farklı çeşitleri bulunan havalı yatakların en fazla tercih edileni botu tipi havalı yataklardır. Bu çeşitlerde, birbirine paralel şekilde sıralanmış ve boruyu andıran kanallar vardır. Bu kanallarda hava bulunur. Kanallar arasında geçiş kolayca sağlanmaktadır. Hazırlanması kolay olan bu yataklar kullanım açısından daha güzel faydalara sahiptir. Havalı yataklar komplike ürünlerdir. Yatağın herhangi bir parçasında meydana gelebilecek sorun yatağın genelini alakadar eder. Bir parçada arıza meydana geldiğinde teknik servisimiz aranmalıdır.

Marmara Medikal Havalı Yatak Kiralama

İnsan bedeninde rahatsızlık olduğunda ağrılı, sancılı ve uykusuz geceler geçirilir. Hasta insanların ağrı ve sancısının azaltılması, uyuyarak dinlenmesi sağlanmalıdır. Hastalığın iyileşmesi için mutlaka doktor ve hastane süreci işletilmelidir. Tabi hastanede doktorun yapacağı tedaviye yan ürünlerle destek olunmalıdır. Yan ürünlerin başında hastanın dinlenmesini ve rahatını sağlayacak olan yataktır. Hasta yatakları, hastaların hastalık sırasında karşılaşacakları tedavi işlemleri, hastalık semptomları düşünülerek tasarlanmıştır.

Hastane, sağlık kurumları, yoğun bakım ünitelerinde gördüğümüz yatakları ve onların ev modellerini üretmekteyiz. Çünkü ameliyat geçiren, hastalığının tedavi bir müddet evde devam edecek olanlar veya artık hayatını yatağa bağlı olarak geçirmek zorunda olanlar için ev tipi hasta yatakları bir ihtiyaç haline gelir. Uzun süre yatacak olan hastalarda yatmaktan dolayı yara oluşumunu engellemek için havalı yatak üretmekteyiz. Havalı yataklarımızda adı üzerinde olduğu üzere yatakların içinde hava kanalları vardır. Bu kanallar hastanın rahat etmesini ve yara oluşumunu engeller.

Hastalardaki bası yaraları, uzun süre yatınca bedenin basınç altında kalmasından oluşur. Bedene yapılan basınç azaltıldığında yara oluşumu engellenir. Daha önce yara oluşmuş olan hastaların hemen tedavisine başlanmalı ve yatağı havalı yatakla değiştirilmelidir. Hastanın durumuna göre havalı yatak satın alınabilir. Şayet kısa süreli bir yatış söz konusu olacaksa kiralama seçeneğimiz değerlendirilebilir.

Havalı yataklarımız, diğer yataklarımıza göre biraz daha fazla özellikle donatılmıştır. Bundan dolayı satın alma fiyatları diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Firmamızın önceliği insan sağlığı olduğundan ürünü satın alamayacak veya hastasının kısa süreli kullanması gerekenler kolaylık sağlamaktadır. Havalı yatağın özelliklerinden istifade edebilmek için kiralamak isteyenler, müşteri temsilcimizle iletişime geçmelidir. Gerekli prosedür yerine getirilerek kiralama işlemi gerçekleştirilir. Belirlenen süre içinde kullanılan havalı yatak süre bitiminde firmamıza iade edilir.

Hasta Yatağı Kiralama Hizmetleri

 

Ameliyat veya önemli bir tedavi uygulanmış olan hastaların evlerine geldiğinde normal yatakta yatması rahatsızlık verebilir. Tedavisi evde devam edecek olanlar için hasta yatağı şarttır. Tedavisi devam etmeyecek olanların iyileşme sürecinde de kendilerine dikkat etmeleri gerekir. Yatağa bağlı hayat geçirecek olanlar için ise hasta yatağı bir zorunluluktur.

Normal yataklardan farklı özelliklere sahip olmasından dolayı hasta yatakları hem yatan hasta hem de bakan kişi için güzel özelliklere sahiptir. Örneğin normal yataklarda hastanın yemek, TV izleme, kitap okuma ve benzeri durumlar için doğrultulması gerekir. Doğrultmak için yukarı kaldırmak ve arkasına ekstra yastık ve benzeri ürünler konularak desteklenmesi gerekir. Oysaki motorlu hasta yataklarında kumanda üzerindeki bir tuşa basarak yatağın sırt kısmı kaldırılır. Böylece hasta istediği yükseklikte rahatça oturabilir. Yorgan ve battaniye gibi mefruşatın kayıp düşmesi ve hastanın onu kendi iradesi ile alamaması bile bir problemdir. Bunu engellemek ve hastanın güvenliğini maksimum seviyede tutabilmek için hasta yataklarımızın bütün modellerinde dayanıklı ve uzun süre kullanıma uygun korkuluklar bulunur.

Hasta olan kişinin kendine bakan kişiye yük olduğunu düşünmesi psikolojik olarak yıpranmasına neden olur. Hastaların psikolojisinin yüksek olması tedavi süresini kısaltır. Hem beden sağlığı hem ruh sağlığı için hasta yatağı kullanılmalıdır. Hastanın ve hastalığın her türlü detayı düşünülerek ürettiğimiz yatakları yalnızca satın almak zorunda değilsiniz. Satın alamayacak veya hastalığı geçici olanlar kiralama şartlarımızı değerlendirebilir. Kiralama hizmetlerimizdeki asıl amacımız, ihtiyacı olanın ihtiyacını her durumda karşılayabilmektir. Yatak kiralarken mutlaka hastanızın durumunu göz önünde bulundurmalı ve modellerimiz içinden en uygun olanı seçmelisiniz.kaynak: https://www.marmaramedikal.com/

Oy verin